×

Balustrady szklane

Balustrady szklane

Balustrady szklane bez wątpienia wpisują się w estetykę innowacyjnych rozwiązań architektonicznych, jednakże warto wiedzieć, iż szkło nie pełni w ich przypadku funkcji konstrukcyjnej, lecz bez wątpienia jest spójnikiem pomiędzy ramami oraz stalowymi słupkami.

Nie mniej jednak można zauważyć, że niezwykle modne ostatnimi czasy stały się balustrady cało kształtne, to znaczy takie, które nie są podzielone na słupki i pola. W tym przypadku szkło przejmuje całościowe obciążenie związane z ogólnym użytkowaniem balustrady, natomiast bardzo dużo przedsiębiorstw zajmujących się produkcją balustrad dość często korzysta z rozwiązań systemowych, które z kolei dopasowuje do projektu. Na rynku dostępna jest również szeroka gama przeróżnych akcesoriów, a także systemów mocować, które ułatwiają oraz wspomagają zaprojektowanie balustrady, którą moglibyśmy określić jako oryginalna.

Zazwyczaj wszelkie te elementy wliczające się w skład systemu, są ze sobą kompatybilne i w dowolny sposób może je ze sobą łączyć. Istnieje również możliwość zaprojektowania balustrad pod indywidualny projekt klienta. Warto również wspomnieć o jednym, istotnym elemencie wyposażenia każdej szklanej balustrady. Jest to oczywiście szkło.

Polskie przepisy jak do tej pory nie sprecyzowały jeszcze tego, odnośnie z jakiego rodzaju szkła powinny być wykonane balustrady szklane. Może to być na przykład szkło, które rozpada się na kilka mniejszych, elementów. Mimo wszystko szkło, które wykorzystywane jest do produkcji balustrad powinno być wytrzymałe, a także tłukące się na nieostre kawałki. Wszelkie te wymagania spełnia zarówno szkło laminowane i zabezpieczone folią, a także szkło hartowane.

Szkło laminowane oznaczone jest symbolem VSG, natomiast jego prosta konstrukcja polega na tym, że złożone jest z dwóch tafli, które z kolei łączy folia PVB i dzięki temu, w razie stłuczeń lub innych uszkodzeń, odłamki szkła pozostają przytwierdzone do folii. Do laminowania wykorzystuje się szkło zwykłe oraz hartowane.

Natomiast jeżeli do wykonania balustrady użyjemy samego szkła hartowanego, czyli takiego, które nie zostało poddane procesowi laminacji, wtedy musimy uwzględnić tylko i wyłącznie produkt o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej. Aby szkło pełniło tę niezwykle ważną funkcję, najpierw poddaje się je obróbce grzewczej, a następnie ochładza zimnym powietrzem. Kolejny proces wzmacniania szkła hartowanego to łamanie na mniejsze elementy i nieostre elementy.

Niekiedy to produkcji balustrad szklanych używa się również szkła dekoracyjnego. Są to kolorowe tafle szklane, na których można drukować przeróżne elementy nowoczesnej grafiki, bawić je na wiele różnych kolorów, a także zamieszczać na nich diody.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.