×

Czy warto stosować maseczki antysmogowe?

Czy warto stosować maseczki antysmogowe?

Temat smogu obecny jest w mediach co roku w porze grzewczej nie bez powodu. To bardzo szkodliwe zjawisko dotyka wszystkich, a w szczególności tych – którzy pracują na wolnym powietrzu.

Czy maski antysmogowe są skuteczne ?

Temat smogu obecny jest w mediach co roku w porze grzewczej nie bez powodu. To bardzo szkodliwe zjawisko dotyka wszystkich, a w szczególności tych – którzy pracują na wolnym powietrzu. Smog bardzo negatywnie wpływa na pracę układu oddechowego, szkodowe substancje zawieszone w powietrzu wnikają do naszego organizmu, powodując infekcje czy nawet choroby płuc, serca. Może również przyczyniać się do powstawania alergii. Praktycznie we wszystkich miastach Polski notuje się obecnie przekroczenie norm pyłów zawieszonych w powietrzu. Rekordowe miasta przekraczają ten wskaźnik wielokrotnie. Nic nie zapowiada by miało się to zmienić w ciągu najbliższych lat, dlatego tak ważna jest skuteczna ochrona pracowników przed tym zjawiskiem. Szczególnie pracownicy fizyczni, którzy podczas wysiłku zużywają duże ilości tlenu, powinni zostać odpowiednio zabezpieczeni.

Jak zatem możemy chronić się przed szkodliwym wpływem smogu na nasz organizm?

Pracownicy pracujący wewnątrz budynków są w zdecydowanej lepszej sytuacji(jeżeli chodzi o smog) niż ci, którzy świadczą pracę zewnątrz. Takich pracowników jest bardzo dużo, budowlańcy, drogowcy, służby miejskie i inni narażani są na działanie zanieczyszczenia powietrza. Wewnątrz budynków, gdzie powietrze jest dobrej jakości nie ma potrzeby używania żadnych środków ochronnych, na zewnątrz zaś podstawowym środkiem ochronnym będzie maseczka ochronna. Jako że pracodawco zobowiązany jest do ochrony zdrowia i życia pracowników, jego obowiązkiem jest uwzględnienie tego zagrożenia w ocenie ryzyka zawodowego i w razie potrzeby musi wydawać odpowiednie maski ochronne. Półmaski powinny być dobrze dopasowane do twarzy pracownika i zapewniać odpowiednią jakość filtracji. Źle dopasowana półmaska nie spełnia swojej roli, ponieważ do płuc pracownika dostaje się nieprzefiltrowane powietrze. Odpowiednim zaś poziomem filtracji półmaski będzie FFP2. Ważnym parametrem takiej maski jest również opór jaki stawia przy oddychaniu – powinien być on jak najmniejszy, dlatego należy stosować półmaski z zaworami. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie półmasek ochronnych klasy FFP3 z zaworkiem. Powinniśmy również wybrać półmaskę dobrego producenta, co zagwarantuje dobrą jakość produktu, polecanmy półmaski 3M, DELTAPLUS, PORTWEST.

Kolejnym rozwianiem w wypadku mocno zanieczyszczonego powietrza jest przerwanie prac, lub skierowanie pracowników do innych prac, podczas których nie będą oni narażani na smog.

Staniemy w końcu przed wyborem czy kupić maseczki jednorazowego użytku, czy droższe maseczki wielokrotnego użytku z wymiennymi wkładami filtrującymi. Wybór pierwszych jest uzasadniony ekonomicznie, jednak w dłuższej perspektywie na pewno maseczki wielorazowe będą lepszym rozwiązaniem.

Korzyści płynące z ochrony pracowników przed smogiem

Oczywistą korzyścią jest ochrona zdrowia pracownika, co przekłada się na mniejszą ilość zwolnień chorobowych. Pracownik oddychający czystym powietrzem jest także bardziej wydajny od tego oddychającego zanieczyszczonym powietrzem. Pracodawca który dba o swoich pracowników, zależy mu na ich zdrowiu i bezpieczeństwo jest lepiej postrzeganych przez pracowników jak i swoich klientów, kontrahentów.

Temat smogu i związanej z tym ochrony dróg oddechowych jest z perspektywy ochrony osób prywatnych czy pracowników dość świeżym i zyskującym w obecnych czasach na znaczeniu tematem. Nie zapominajmy że pracownik ma być chroniony w dużo większym zakresie nie tylko przed zanieczyszczonym powietrzem ale pod kątem ochrony indywidualnej również przez specjalistyczną odzież ochronną, buty robocze, okulary ochronne czy kaski, w zależności od wykonywanej pracy i związanych z tym faktem zagrożeń dla jego zdrowia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.