×

Dlaczego biokominki nigdy nie zastąpią kominków na drewno?

Dlaczego biokominki nigdy nie zastąpią kominków na drewno?

Na rynku kominkowym co jakiś czas pojawiają się alternatywy dla tradycyjnych wkładów kominkowych. Kilkanaście lat temu, dużą popularność zyskały kominki elektryczne. Ciągle jest popyt na kominki gazowe. Ostatnie lata jednak upłynęły zdecydowanie z naciskiem na biokominki, które budzą duże zainteresowanie. Biokominek to forma kominka opalanego płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu. Proces spalania odbywa się bez zapachu, dymu i popiołu. W taki sposób, rozwiązanie to zyskało wielu zwolenników. Na rynku nadal dominują tradycyjne warianty, opalane drewnem. Mimo to, że biokominki stanowią ciekawą alternatywę, to nie są w stanie zastąpić wkładów kominkowych. Potwierdzeniem tego jest sama specyfika techniczna biokominków.

Nowoczesne wkłady kominkowe i kominki wolnostojące (np. piece typu koza Defro Home) opalane drewnem, pod każdym względem odpowiadają współczesnym standardom energetycznym. Są doskonałym, dodatkowym źródłem ciepła, które jest w stanie efektywnie wspomóc system centralnego ogrzewania w naszym domu. Ponadto, kominki są uznawane za jeden z najbardziej oszczędnych sposobów ogrzewania domu. Dobrym podsumowaniem rozważań na temat zalet kominków tradycyjnych jest ich ekologiczność. Kominki z certyfikatem Ecodesign to gwarancja ogrzewania domu, które nie zatruwa środowiska.

Możliwości grzewcze

Największa różnica między biokominkami a kominkami tradycyjnymi to możliwości grzewcze. Biokominki nie są w stanie dorównać potencjałowi jaki posiadają wkłady kominkowe. Ogrzewanie domu za pomocą kominka może być realizowane na dwa sposoby. Po pierwsze jest to system dystrybucji gorącego powietrza. Opiera się on na sieci kanałów rozprowadzonych do poszczególnych pomieszczeń. Powietrze ogrzane w kominku jest transportowane przewodami i za pośrednictwem anemostatów nawiewnych ogrzewa pokoje. System dystrybucji gorącego powietrza może działać grawitacyjnie lub przy wsparciu wentylatorów. Pierwsza opcja pozwala na ogrzanie tylko sąsiadujących z kominkiem pomieszczeń, natomiast druga daje możliwość doprowadzenia powietrza do dalszych stref budynku.

Alternatywą dla systemu dystrybucji gorącego powietrza jest kominek z płaszczem wodnym. Jest to system, który ściśle współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania domu. Woda podgrzewana w płaszczu wodnym okalającym palenisko jest transportowana do kaloryferów bądź podłogówki. Kominek z płaszczem wodnym (największy wybór urządzeń Defro Home) może również uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Niepowtarzalny klimat

Mimo, że biokominek zapewnia podobne do nowoczesnego kominka tradycyjnego efekty wizualne, to nie jest w stanie odwzorować klimatu, który tworzy się podczas spalania drewna. Wkłady kominkowe i kominki wolnostojące to wyjątkowe urozmaicenie długich, jesiennych wieczorów. Przyjemne ciepło i delikatny zapach spalanego drewna to gwarancja wyjątkowych doznań.

Biokominki znalazły swoich zwolenników. Stanowią ciekawe uzupełnienie wystroju wnętrza. To samo można powiedzieć o tradycyjnych kominkach, jednak te dodatkowo gwarantują wymierne korzyści, jak np. możliwość ogrzania domu. Stanowi to główną różnicę między obiema technologiami i jednocześnie jest czynnikiem gwarantującym, że biokominki nigdy nie osiągną poziomu kominków tradycyjnych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter