×

Domofony i wideodomofony

Domofony i wideodomofony

wideodomofonyWraz z rosnącą popularnością elektrycznie otwieranych bram i furtek wzrasta także zapotrzebowanie na domofony. Te bardzo wygodne urządzenia nie tylko podnoszą nasze bezpieczeństwo, ale też dają nam nieco czasu na przygotowanie się do przyjęcia niespodziewanego gościa. W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór tego typu urządzeń, jednak zasadniczo dzielą się one na trzy podstawowe grupy: domofony przewodowe, domofony bezprzewodowe oraz wideodomofony.

Najzwyklejszy domofon składa się z zamka elektromagnetycznego, panelu rozmównego (zwanego też niekiedy bramofonem lub kasetą rozmówną), słuchawki instalowanej w domu (tzw. unifon) oraz przewodów łączących te elementy w jedną całość. Obecnie nawet najprostsze dostępne domofony są oparte na technologii cyfrowej i działają w tzw. standardzie duplex (sygnał jest przesyłany w obydwu kierunkach równocześnie). Domofon przewodowy będzie najtańszą opcją, jednakże konieczność poprowadzenia wielożyłowych kabli (zasilający oraz audio) między domem a furtką może nastręczać sporych kłopotów.

Nieco droższy, ale za to o wiele łatwiejszy w montażu będzie domofon bezprzewodowy, w którym komunikację pomiędzy unifonem a panelem rozmównym umożliwiają fale radiowe bądź Wi-Fi.

Z urządzeń wymienionych na wstępie najbardziej zaawansowane są jednak wideodomofony, które umożliwiają nie tylko usłyszenie, ale także zobaczenie odwiedzającej nas osoby. Panel zewnętrzny w takim urządzeniu jest wyposażony w miniaturową kamerę przesyłającą czarno-biały lub kolorowy obraz do wyposażonego w mały monitorek unifonu (choć w teorii do unifonu można podłączyć nawet zwykły telewizor). Warto podkreślić, że kamera nie pracuje cały czas – uaktywnia ją wciśnięcie przycisku na bramofonie. Niektóre wideodomofony posiadają też funkcję monitoringu, dzięki której kamera zapisuje obraz w wybranych przez nas odstępach czasu. Dzięki diodzie podczerwieni tego rodzaju obserwacje można przeprowadzać także w nocy.

Wideodomofony świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy furtka jest dość oddalona od domu. Ze względów technicznych nie stosuje się ich natomiast w domach wielorodzinnych, takich jak bloki mieszkalne czy apartamentowce. Zaletą tych urządzeń jest także możliwość zapisu obrazu, dzięki której możemy sprawdzić, kto i o której godzinie próbował nas odwiedzić, kiedy nie było nas w domu. Minusem wideodomofonów jest natomiast ich wysoka cena – trzeba za nie zapłacić nawet kilkakrotnie więcej niż za domofony przewodowe czy bezprzewodowe. Dlatego jeśli nie mieszkamy w odludnej i niebezpiecznej okolicy, zwykły domofon powinien nam w zupełności wystarczyć.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

1 comment

Saktos

Domofony i wideodomofony bardzo skutecznie chronią posiadłości i coraz więcej osób decyduje się na montaż owych systemów. Kwestią kilku lat jest, aby domofony były zamontowane w prawie każdym domu…

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.