×

Inteligentne instalacje w inteligentnym domu

Inteligentne instalacje w inteligentnym domu

render-1477041_640We współczesnym budownictwie coraz częściej spotykamy się z inteligentnymi rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie wielo i jednorodzinnym. Hasło to jeszcze kilka lat temu wydawało się raczej abstrakcyjne i niepraktyczne, okazuje się jednak, że siłą całej instalacji inteligentnego domu jest jej praktyczność i faktyczne ułatwienie zarządzania całym domem.

Jak wygląda instalacja?

Okazuje się, że wykonanie całości instalacji nie może być decyzją zostawianą na sam koniec inwestycji. Już na etapie budowy należy wybrać odpowiedni projekt budynku, którego właściwe wykończenie należałoby uzgodnić z architektem wnętrz. Dlaczego to jest tak istotne? Przede wszystkim ze względu na to, czym chcemy sterować wewnątrz domu. Architekt wnętrz znając szczegóły będzie w stanie zaproponować i zaprojektować odpowiednie rozwiązania wizualne, przedstawione w formie projektu wnętrz.

Obecnie instalacje składają się z stosownego okablowania, zespolonego ze wszystkimi urządzeniami posiadającymi silniki. Instalacje inteligentnego domu wymagają oddzielnego okablowania, ze względu na inne napięcie niż w sieci energetycznej. Warto jednak uwzględnić na etapie budowy domu odpowiednie magistrale, gdyż koszt ich położenia nie jest specjalnie duży. Czym może sterować instalacja? Ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem, roletami, bramami i innymi urządzeniami w domu.

Wnętrze domu inteligentnego – jak wygląda?

Tak naprawdę właściwie przygotowane okablowanie jest niewidoczne, a jedynymi widocznymi elementami instalacji są odpowiednie centralne sterujące. Pozwalają one na sterowanie sprzętem AGD, RTV, a także wyłączaniem prądu w wybranych pomieszczeniach. Wydaje się, że w inteligentnym domu króluje nowoczesność w elementach wystroju czy aranżacji. Nic bardziej mylnego, obecnie odpowiednie rozwiązania można zastosować również we wnętrzach o dowolnym stylu wystroju wnętrz, które będą sprawiały, że żyje się nam komfortowo i przyjemnie.

Tak naprawdę firmy wykonujące tak zwane inteligentne instalacje w ramach inteligentnego domu nie wiedzą jak dane wnętrze zostanie wykończone i zaaranżowane. Jedyna informacja jaka jest potrzebna fachowcowi do urządzenia, które zostaną podłączone do systemu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.