×

Jak poprawić bezpieczeństwo w domu?

Jak poprawić bezpieczeństwo w domu?

Posiadanie domu jednorodzinnego ma swoje zalety i wady. Jednym z minusów jest konieczność samodzielnego zatroszczenia się o bezpieczeństwo. O ile w kamienicach wejście do klatki schodowej blokują drzwi z kodem zabezpieczającym, o tyle we własnych domach często nie dbamy o dodatkowe zabezpieczenia. To błąd! Zwiększona ochrona zapewni komfort zarówno nam, jak i naszym bliskim. Jak poprawić bezpieczeństwo w domu?

Drzwi antywłamaniowe

Drzwi antywłamaniowe dzielą się na kilka klas. Warto zainwestować w te lepsze (klasa A, B), ponieważ są one znacznie wyższej jakości. Drzwi antywłamaniowe nie muszą spełniać wyłącznie funkcji ochronnej. Z odpowiednio dobranym portalem mogą też być stanowić element ozdobny i przy okazji dodadzą budynkowi nieco elegancji.

Drzwi można zabezpieczyć na różne sposoby. Jednym z nich jest np. elektroniczny zamek z klawiaturą numeryczną. Po zamontowaniu urządzenia włącza się kod, bez którego nie odblokuje się mechanizm w drzwiach. Warto wiedzieć, że nawet gdy ktoś kilka razy wpisze zły kod, nie dojdzie do całkowitej blokady – po wpisywaniu prawidłowego numeru zawsze będzie można bez problemu dostać się do domu. Dobrym rozwiązaniem są również zamki biometryczne otwierane dzięki zapisowi linii papilarnych. Wszyscy domownicy muszą wprowadzić odcisk swojego palca do systemu, ale dzięki temu nie będą musieli używać kluczy. Zamki biometryczne posiadają też zwykle dodatkową klawiaturę, dlatego inne osoby również mogą wejść do domu, jeśli tylko znają kod.

Monitoring CCTV

Monitoring CCTV występuje pod różnymi nazwami, najczęściej można spotkać go jako „telewizję przemysłową” lub „telewizyjne systemy dozorowe”. CCTV to skrót od „Closet Circuit TeleVision”, co można przetłumaczyć na „telewizyjny obwód zamknięty”. Inaczej mówiąc to system kamer (od kilku do nawet kilkuset), które monitorują działalność na określonym obszarze. Monitoring CCTV pozwala zapobiec wandalizmowi i umożliwia obserwowanie określonego terenu przez całą dobę. System dzieli się na kilka konkretnych elementów. Do monitorowania domu i ogródka wystarczy zwykle kilka kamer przemysłowych. Warto zainwestować w kamery z podczerwienią, ponieważ dzięki nim obraz w nocy będzie znacznie bardziej wyraźny. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy kamera będzie działać w sytuacji, gdy zabraknie prądu. Jeśli nie, to zaleca się zainwestowanie w dodatkowe zasilanie, dzięki któremu kamery pracują niezależnie od innych czynników. Monitoring CCTV wykorzystuje różne kamery, począwszy od tych tubowych (dostosowane do pracy przy zmiennych warunkach atmosferycznych), przez kompaktowe (nadają się zarówno do pracy na zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jakich temperaturach będzie pracować urządzenie, ponieważ niektóre kamery kompaktowe nie działają poniżej 0 stopni Celsjusza) i wreszcie kopułkowe (nadają się do stosowania wewnątrz budynku, ale często posiadają też dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwiają zniszczenie kamery w przypadku włamania). Monitoring CCTV poza kamerami potrzebuje również rejestratora wideo. Dzięki niemu odbiorca może zarządzać sprzętem, na przykład ustalając konkretne godziny, w trakcie których kamera ma rejestrować to, co dzieje się na określonym obszarze. Warto wybierać takie rejestratory, które umożliwiają również obserwowanie terenu online. Pod jeden rejestrator można podpiąć nawet kilkadziesiąt kamer, dlatego jeśli chcesz zamontować monitoring CCTV w swoim domu, wystarczy ci tylko jedno urządzenie nadzorujące pracę kamer.

Czujnik ruchu to stosunkowo tanie rozwiązanie, które może skutecznie zniechęcić włamywaczy. Czujnik zamontowany wewnątrz budynku działa na określonym polu widzenia – jeśli w jego obrębie pojawi się jakiś ruch, to wówczas czujnik wyśle sygnał do włączenia świateł lub sygnału alarmowego. Dzięki temu istnieje szansa, że włamywacz natychmiast opuści dom, a jeśli nie, to właściciel zostanie poinformowany o zagrożeniu na tyle szybko, że będzie mógł umożliwić odpowiednim służbom złapanie wandala.

Zabezpieczenie okien

Włamywacze często usiłują dostać się do wnętrza budynku także przez okna, warto więc je dodatkowo zabezpieczyć. Najpopularniejszą metodą ochrony okien jest założeniem tzw. okuć antywyważeniowych w czterech narożnikach. Dzięki temu okno zostaje zablokowane. Innym rozwiązaniem jest szyba antywłamaniowa, która wytrzymuje znacznie większy ciężar niż standardowe szkło.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.