×

Jak upiększyć pokój dziecięcy?

Jak upiększyć pokój dziecięcy?

Dziecięce pokoje powinny się zdecydowanie wyróżniać na tle innych pomieszczeń w domu. Dzieci nie lubią stonowanych barw, wyciszającej atmosfery wnętrza, ani preferowanego przez wielu dorosłych minimalizmu. Ich „królestwo” powinno być wyraziste, pełne dobrze dobranych kolorów i tętniące życiem.

Inaczej urządzamy pokój niemowlaka, zupełnie inaczej powinno wyglądać wnętrze pokoju dla kilkulatka. Inną tonację barw stosujemy u chłopców, inną u dziewczynek.

Pokój dziecięcy to nie tylko miejsce do spania, ale też do zabawy, nauki i przechowywania ubrań. Dobór poszczególnych mebli definiuje wielkość pomieszczenia, zawsze jednak powinny charakteryzować się odpowiednią do wieku dziecka wielkością i starannym wykonaniem. Dziecku w wieku 3 lat można już wstawić pełnowymiarowe łóżko z możliwą do późniejszego demontażu barierką bezpieczeństwa. Ważną funkcję pełnią ozdobne skrzynie lub pudła na przechowywanie zabawek oraz stolik i krzesełko, przy którym dziecko spędzi czas np: rysując. Praktyczne okażą się też poduchy na podłodze czy uwielbiana przez dzieci drabinka do wspinania.

Po osiągnięciu przez dziecko wieku szkolnego bardzo istotnym elementem pokoju stanie się kąt do nauki obowiązkowo wyposażony w biurko i wygodne, ergonomiczne krzesło utrzymujące prawidłową postawę podczas siedzenia.

Ważną rolę w dziecięcym pokoju pełni oświetlenie. Wiele dzieci boi się ciemności dlatego, by zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa można zainstalować lampki z regulowanym natężeniem światła. Taka możliwość zwiększania i zmniejszania natężenia światła dobrze wpłynie na samopoczucie i rozwijający się umysł dziecka.

Ciekawym i ozdobnym uzupełnieniem wnętrza pokoju dziecięcego może być odpowiednio dobrana fototapeta np: z Dekohaus www.dekohaus.pl. Tapety powinny być niezwykle odporne i podkreślające styl wnętrza. W przypadku małego pokoju fototapeta doda optycznej przestrzeni.

Prawidłowo urządzony pokój dziecka powinien wspomagać rozwój kreatywności i odpowiadać na jego potrzeby oraz zainteresowania.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter