×

Kiedy w domu pojawią się paskudne robale pomoże dezynsekcja

Kiedy w domu pojawią się paskudne robale pomoże dezynsekcja

dezynsekcja_warszawaCelem dezynsekcji jest wytępienie szkodliwych dla człowieka owadów i ich larw. Ma się tu na uwadze szczególnie kwestie sanitarne. Najczęściej problem stanowią osy, mrówki, muchy, komary, a także pchły, wszy, karaluchy oraz pluskwy.

Celem dezynsekcji jest wytępienie szkodliwych dla człowieka owadów i ich larw. Ma się tu na uwadze szczególnie kwestie sanitarne. Najczęściej problem stanowią osy, mrówki, muchy, komary, a także pchły, wszy, karaluchy oraz pluskwy. Innymi szkodliwymi owadami, które mogą pojawić się w miejscach, gdzie produkowana i magazynowana jest żywność, są wołki zbożowe, rybiki cukrowe i mkliki mączne. Niszczą one i zanieczyszczają żywność. Muchowate są pasożytami (choć nie wszystkie), są nimi także pchły. Te mogą przyczynić się do takich chorób jak anemia i zapalenie skóry. Podobnie jest z komarami, które mogą przyczyniać się do rozwoju wielu groźnych zachorowań, takich jak malaria, żółta febra i zapalenie opon mózgowych. Szczególnymi szkodnikami w warunkach domowych są pluskwy i karaluchy. Niegdyś – jak się zdawało – wytępione, powracają i stanowią dla człowieka  problem wyjadając produkty żywnościowe, a jednocześnie przenosząc zarazki.

 

Jednym z najczęstszych sposobów na pozbycie się niechcianych i szkodliwych owadów jest dezynsekcja chemiczna. Przeprowadza się ją za pomocą odpowiednich środków chemicznych, które nazywa się insektycydami. To owadobójcze środki z rodziny pestycydów, których używa się do walki z niechcianymi owadami zarówno w wypadku ochrony upraw, czy magazynach z żywnością, jak i w mieszkaniach. Środki stosowane w dezynsekcji chemicznej działają na różnoraki sposób. Mogą być kontaktowe (te działają na układ nerwowy owadów poprzez kontakt z ich ciałem), pokarmowe (muszą być przez szkodnika zjedzone), albo oddechowe. Nie zawsze celem dezynsekcji jest całkowite zwalczenie owadów, czasem chodzi jedynie o powrót do stanu równowagi poprzez zmniejszenie ich ilości. Ma to ogromne znaczenie w rolnictwie. Niemniej chemiczna dezynsekcja ma także negatywne skutki. Jak się okazuje, nadmierne stosowanie pestycydów powoduje szkody także wśród owadów niezwykle potrzebnych i przydatnych, co w efekcie prowadzi do problemów z zapylaniem roślin. Dlatego też obecnie wprowadza się na rynek insektycydy, które działają selektywnie, a po okresie działania rozpadają się na środki nietoksyczne. Próbuje się także wprowadzać środki biologiczne (zamiast chemicznych) w ten sposób, by były one  bezpieczne dla środowiska. Dezynsekcja biologiczna polega na zwalczaniu szkodników za pomocą innych organizmów żywych. Na tym jednak nie koniec możliwości. Istnieje także walka środkami fizycznymi. Przeprowadza się ją za pomocą ognia, gorącego powietrza, pary bądź promieniowania ultrafioletowego. Zaś mechaniczna dezynsekcja oznacza oczyszczanie, wyłapywanie lub trzepanie. Polega ona najczęściej na zwabianiu owadów do konkretnego miejsca i zamykaniu ich w przygotowanej pułapce. Do takich środków należą wszelkiego rodzaju owadobójcze lepy oraz lampy. Takie środki mają szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych.

 

Wybierając konkretny środek dezynsekcji należy brać pod uwagę miejsce jego zastosowania (obiekt zamknięty czy otwarta przestrzeń) oraz fakt, czy do terenu, gdzie będą stosowane te środki, mają dostęp ludzie lub inne zwierzęta. Trzeba także zauważyć, że zastosowanie tego, a nie innego środka związane jest często z koniecznością skorzystania ze specjalistycznego sprzętu, a to z kolei oznacza, że konieczne jest zatrudnienie specjalnej firmy dezynsekcyjnej. Konkretne gatunki owadów gromadzą się w specyficznych miejscach i właśnie tam należy przeprowadzić dezynsekcję. Najczęściej są to miejsca wilgotne i trudno dostępne, wszelkiego rodzaju zakamarki i szpary. Ze względu na trudny dostęp do tych miejsc, środki do dezynsekcji są rozprowadzane za pomocą specjalnych urządzeń, o określonym kształcie. Po cześć sposobów można sięgnąć jednak z powodzeniem samodzielnie, w domu. Przykładem może być metoda opryskowa. I tu należy jednak pamiętać o zastosowaniu koniecznych środków bezpieczeństwa, a mianowicie: przed zastosowaniem środka należy usunąć wszelką żywność i naczynia (opryski stosuje się poza miejscami takimi jak: szafki na żywność, lodówki, piekarniki czy kuchenki). Chodzi o to, by nie doszło do kontaktu żywności ze stosowanym preparatem.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

1 comment

Artur

Ciekawe na jak długo taka dezynsekcja pomoże.

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.