×

Kominki wentylacyjne, a kominki odpowietrzające.

Kominki wentylacyjne, a kominki odpowietrzające.

semi finland kominek wentylacyjnyOgólna geneza i sposób działania kominków znany jest niemalże każdemu. Komin zlokalizowany na dachu każdego z obiektów ma za zadanie odprowadzać spaliny powstałe w efekcie spalania w kotłach i piecach, które dzięki spalaniu ogrzewają wnętrze i doprowadzają ciepłą wodę do grzejników.
Spaliny są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, potrafią wywołać liczne komplikacje, a w przypadku przedostania się do dróg oddechowych są przyczyną utraty przytomności oraz uduszenia. Podczas pożarów to nie ogień jest najgroźniejszy, ale dym i spaliny, które są produktem ubocznym.

Nie dziwi więc fakt, że kominki wentylacyjne instalowane w każdym obiekcie są podstawą. Jednak same kominki dzielą się na kilka rodzajów. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z newralgicznymi różnicami i niuansami, którymi rządzi się kominkowy świat.

Podstawowy podział

Kominek wentylacyjny możemy zainstalować w każdym obiekcie, w którym zainstalowany jest system grzewczy.  Mowa tutaj o domach lub biurach i obiektach przemysłowych. Obok wentylacyjnych rodzajów, rynek kominkowy oferuje nam także kominki odpowietrzające.

Różnice widoczne są najwięcej w zasadzie działania. Kominki wentylacyjne mają za zadanie wentylować powietrze, oddzielając spaliny od powietrza, które nie zagraża człowiekowi. Uwaga – kominków wentylacyjnych nie instaluje się bezpośrednio w strukturze systemów pieców i kotłów. Zwykle takie kominki stanowią piedestał odprowadzający spaliny z łazienek, salonów, garażu lub kuchni.  Najczęściej takie kominki mają różne kształty. Jedyną spójną cechą jest średnica, która nie może być mniejsza, niż 150 milimetrów. Produkowane w różnych kolorach, idealnie dopasowują się do dachówek, tworząc spójną całość.

Kominki odpowietrzające to natomiast dodatki, które sprytnie wykorzystują prawa grawitacji. Odpowiadają za utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w rurach grzewczych, regulując je i dbając o to, aby cały system grzewczy pracował tak, jak należy. Zatem instalacja kominka odpowietrzającego pozwoli na wyrównywanie ciśnienia w rurach oraz eliminowanie niepotrzebnych spalin i gazów. Ten rodzaj kominka jest znacznie mniejszy, niż kominek wentylacyjny. Jego średnica to zaledwie 100 milimetrów. Różnica się także wyglądem.

Przestrzegamy wszystkich użytkowników, którzy myślą, że stosowanie kominków może być naprzemienne. Przypomnijmy, kominki wentylacyjne idealnie sprawdzą się przy systemach, które nie są podłączone bezpośrednio do systemów grzewczych typu kotły i piece. Kominek odpowietrzający to dodatek, który instalowany jest wyłącznie przy kotłach.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.