×

Łazienka na poddaszu – kilka praktycznych porad

Łazienka na poddaszu – kilka praktycznych porad


Poddasze to przestrzeń, którą warto wykorzystać, np. na urządzenie funkcjonalnej łazienki.

Wystarczy odrobina wyobraźni, kreatywności oraz umiejętności technicznych, aby tak zagospodarować wnętrze, by było nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także dobrze prezentowało się pod względem wizualnym.

Okna dachowe na poddaszu

Projektując łazienkę, warto zadbać o to, by aranżowana przestrzeń była nie tylko przestronna, ale także jasna. Szybkim i skutecznym sposobem na osiągnięcie takiej koncepcji, będzie zamontowanie w dachu okien dachowych – obrotowych, uchylno-obrotowych czy też wyłazowych. Ze względu na wilgoć, jaka zwykle panuje w łazience, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup okna dachowego odpornego na wilgoć i wodę. Gdzie najlepiej umieścić okno dachowe? Odradza się montowania go w pobliżu wanny czy prysznica, ze względu na szybkie skraplanie się pary wodnej na szybie. Poza tym okna dachowe powinny być zamontowane w takim miejscu, by nie przerwać więźb dachowych, które stanowią podwalinę całego dachu. Duża ilość światła, jaka zacznie docierać do łazienki po zamontowaniu okien dachowych, nada jej jasności, czystości i świeżości.

Funkcjonalne rozmieszczenie sprzętów

Swobodne użytkowanie w przypadku takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia to podstawa. Warto więc zadbać oto, by sprzęty sanitarne na poddaszu były zamontowane w odpowiednich miejscach. Największym wyzwaniem jest odpowiednie umiejscowienie wanny i prysznica. Sprzęty te, ze względu na swoje gabaryty, wymagają odpowiedniej przestrzeni. W łazienkach, w których dominują skosy, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno wanny. Jeśli natomiast przestrzeń do zagospodarowania jest nieduża, warto skusić się na prysznic, choć należy pamiętać, że kabina prysznicowa wymaga wysokich i prostych ścian, ponieważ kąpiel w prysznicu zobowiązuje do stania.

Odpowiednia wentylacja

Właściwa cyrkulacja powietrza w łazience to podstawa. To właśnie okna dachowe w dużej mierze odpowiadają za wentylację pomieszczenia, a wszystko dzięki tzw. klapom wentylacyjnym, które zapewniają dopływ świeżego powietrza, nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte. Mówiąc o wentylacji w łazience, należy wspomnieć także o specjalnych wentylatorach łazienkowych oraz pojemnikach na wilgoć, w które warto wyposażyć wnętrze.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.