×

Mała sypialnia

Mała sypialnia

Mała sypialnia, czasami jest koniecznością ze względu na niewielkie rozmiary naszego mieszkania czy domku, a czasami spełnieniem marzeń o własnym intymnym kąciku przeznaczonym tylko dla nas. Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi użytkownikami sypialni to zazwyczaj posiadamy w niej łóżko, materac i wszelkie niezbędne dodatki dzięki którym możemy komfortowo wypoczywać i zdrowo się wysypiać.

Mała sypialnia, czasami jest koniecznością ze względu na niewielkie rozmiary naszego mieszkania czy domku, a czasami spełnieniem marzeń o własnym intymnym kąciku przeznaczonym tylko dla nas. Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi użytkownikami sypialni to zazwyczaj posiadamy w niej łóżko, materac i wszelkie niezbędne dodatki dzięki którym możemy komfortowo wypoczywać i zdrowo się wysypiać. Czesto zdarzało się, i niestety nadal zdarza, że mieszkańcy bloków ze względu na małe mieszkania, małą liczbę pomieszczeń nie mogą pozwolić sobie na wygospodarowanie choćby najmniejszego osobnego kącika z przeznaczeniem na sypialnię. Wówczas zmuszeni są łączyć funkcję pomieszczeń, zazwyczaj największy pokój w dzień spełnia rolę salonu, a w nocy służy jako pomieszczenie do spania. Przy takiej opcji zazwyczaj kupujemy sofę, naroznik, wersalkę, lub inny „wypoczynek” na którym w ciągu dnia możemy usiąść wraz rodziną i przyjaciółmi, a w nocy po rozłożeniu na nim spać. Niestety pomimo usilnych starań producentów, konstruktorów, tego typu mebli nie istnieje produkt na którym będziemy wygodnie, ergonomicznie siedzieli, a po rozłożeniu wygodnie, komfortowo, zdrowo wypoczywali i spali. Powód jest bardzo prosty, przy siedzeniu cały ciężar naszego ciała (dla przykładu 80kg) wywiera nacisk na niewielką powierzchnię np. sofy, dlatego jej powierzchnia musi być odpowiednio twarda, abyśmy podczas siedzenia nie zapadali się w nią, i aby łatwo było nam z niej wstać. Po rozłożeniu takiego mebla twardość powierzchni spania niestety nie ulega zmianie i jest taka sama jak przy siedzeniu. Kładąc się na takiej powierzchi ciężar naszego ciała rozkładamy na całej długości, przez co nacisk punktowy naszego ciała na powierzchnię jest dużo mniejszy w porównaniu do siedzenia. Dlatego w takich rozwiązaniach brakuje elastyczności, właściwego podparcia ciała krótko mówiąc nie jest to nasz wymarzony, komfortowy wypoczynek.

 

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni i decyzję o rozlokowaniu pozostałych elementów powinniśmy zacząć od zaplanowania lokalizacji łóżka. Przy małym metrażu, planując sypialnię dla dwóch osób warto zdecydować się na mniejsze łóżko np. o wymiarach 140 x 200 cm. W tym miejscu warto wspomnieć już o szczegółach, czyli 140×200 to wymiar materaca, jeśli planujemy zakupić łóżko skrzyniowe, tzn. rama łóżka + stelaże + materac, warto wybrać ramę łóżka o jak najmniejszej grubości poszczególnych elementów tzn. boków, panelu przedniego – wezgłowia, panelu tylnego. Dla przykładu bardzo ekonomicznym pod względem zajmowanej powierzchi jest model łóżka Hilding IVY 140×200 – wymiary zewnętrze łóżka: szerokość 152 cm, długość 214 cm, wysokość wezgłowia 115 cm. Takie łóżko będzie wystarczająco wygodne dla dwóch osób jednocześnie nie zabierze cennej przestrzeni.

 

Koleją opcją przy projektowaniu małej sypialni jest zastosowanie innej konstrukcji łóżka, w tym miejscu polecam łóżko kontynentalne. Ma ono wiele zalet, składa się z trzech aktywnych warstw ułożonych na sobie. Na dole znajduje się materac na ramie drewnianej Box, odpowiadający za stabilną i elastczną konstrukcję, do niego przykręcamy nóżki. Środkowa warstwa to materac główny, odpowiadający za właściwe potrzymanie naszego ciała, całość zwieńcza „wisienka na torcie” czyli materac nawierzchniowy odpowiadający za miękkość i poczucie bardzo wysokiego komfortu wypoczynku i snu. Nie bez znaczenia jest optymalną wysokość całego łóżka, w zależności od modelu licząc już z nóżkami wynosi ona od 61 do 67 cm. Taka wysokość bardzo pomaga kłaść się na łóżku i co ważniejsze z niego wygodnie wstawać, ma to szczególne znaczenie dla osób starszych. W przedstawionej konfiguracji wymiar wewnętrzny łóżka równa się wymiarowi zewnętrznemu czyli zajmuje powierzchnię 140×200, wykorzystujemy w 100% całą powierzchnię. Łóżko kontynentalne możemy wzbogacić o wezgłowie wówczas do długości całkowitej łóżka musimy doliczyć grubość wezgłowia, wynosi ona od 9 do 14 cm. Czyli przy zastsowaniu „najcieńszego wezgłowia wymiar naszego łóżka kontynentalnego wyniesie 142×209 cm.

 

Zapraszam do zapoznania się artykułem na naszym blogu „Jak urządzić małą sypialnię” – fragment artykułu: Małą przestrzeń należy wypełnić jak najefektywniej, dlatego warto pomyśleć o różnego rodzaju szafkach, półeczkach. Doskonale sprawdzą się również małe stoliczki nocne, dzięki którym możesz mieć wszystko co jest Ci potrzebne przed snem pod ręką. Meble powinny być lekkiej konstrukcji, sprytnie wykonane, posiadać jak największą ilość szuflad oraz skrytek, a także możliwości składania, rozsuwania i przesuwania. Dobrym pomysłem w małej sypialni jest także zabudowana i zrobiona na zamówienie szafa na całą ścianę. Pomieścisz w niej wszystko (łącznie z odkurzaczem, deską do prasowania, czy suszarką do bielizny)!

abcsypialni.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.