×

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

domekGotowe projekty domów są bardzo popularne wśród inwestorów. Gdy podejmiemy decyzję o budowie domu na podstawie takiego projektu, to przekonamy się, że do wyboru mamy tysiące różnych propozycji.

Zanim przystąpimy do przeglądania bazy projektów najpierw trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy dla naszej działki. Znalezione w tych dokumentach informacje określą, jak może wyglądać nasz przyszły dom. Mając na uwadze zawarte w nich dane, można rozpocząć wyszukiwanie wymarzonego projektu.

Rodzina i jej potrzeby

Decyzję o wyborze projektu należy podjąć, uwzględniając przede wszystkim model rodziny i potrzeby jej poszczególnych członków. Dla bardziej licznej rodziny najbardziej optymalnym rozwiązaniem może okazać się zdecydowanie się na projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym, w którym na drugiej kondygnacji wydzielono strefę prywatną. Z kolei mieszkając z seniorem, warto zwrócić uwagę na zalety domów parterowych, w których wszystkie pomieszczenia są zlokalizowane na jednym poziomie. Dla dwóch zaprzyjaźnionych rodzin idealnym rozwiązaniem będzie bliźniak lub dom o dwóch kondygnacjach z osobnymi mieszkaniami i wejściami.

Rozkład pomieszczeń

Niezwykle istotna jest oczywiście funkcjonalność budynku oraz rozkład poszczególnych pomieszczeń. Wybierając jeden spośród tysięcy gotowych projektów domów,należy zwrócić uwagę na jego układ przestrzenny oraz obecność pomieszczeń pomocniczych (spiżarni, garderoby czy kotłowni). Powierzchnia domu powinna przede wszystkim zapewniać maksymalną wygodę jego mieszkańcom. Oprócz samej przestrzeni mieszkalnej w projekcie istotne będzie miejsce na samochód. Wybór garażu wpisanego w bryłę budynku okaże się bardziej atrakcyjną finansowo propozycją niż budowa osobnego budynku z przeznaczeniem na parkowanie samochodu.

Prosta konstrukcja

domekKierując się kwestiami finansowymi, trzeba pamiętać, że bardziej atrakcyjne pod tym względem będą projekty domów o zwartej, prostej bryle, bez podpiwniczenia, przykryte dwuspadowym dachem. Bardzo rozłożyste budowle z dachami o skomplikowanej konstrukcji, lukarnami, wykuszami i innymi urozmaiceniami architektonicznymi na pewno będą wymagały większego nakładu finansowego. Tego rodzaju domy będą także trudniejsze do ogrzania i ich eksploatacja z pewnością wypadnie drożej niż budynków o zwartej bryle.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.