×

Recykling mentalności!

Recykling mentalności!

koszeJuż od kilku lat polskie społeczeństwo jest coraz bardziej wyedukowane w kwestii ochrony środowiska i przetwarzania surowców wtórnych. Początki nie były łatwe. Nauczenie ludzi segregowania odpadów wymagało sporo wysiłków. Nowa ustawa śmieciowa pokazała jednak, że ludzie nauczyli się, a zmiana zasad recyklingu wywołała ogólnopolską debatę o tym, jak śmieci należy segregować.

Wszystko przychodzi z czasem. Każdy początek bywa trudny, tak też było w Polsce. Tylko nieliczni posiadali w domu kosze do segregacji (bo któż jest w stanie zmieścić aż 3, jak nie więcej?!), a reszta obserwowała wszystko z boku dziwiąc się i wzruszając ramionami. Jednak po paru latach edukacji, nauki poprawnego recyklingu Polacy nauczyli się robić użytek ze swoich śmieci.

Po pierwsze kosze do segregacji. W polskich miastach, a później na wsiach pojawiły się duże kosze oznaczone kolorami: żółty, niebieski i zielony, a dodatkowo również białe. Wszystkie przeznaczone na określone surowce: plastik, papier, szkło kolorowe, i szkło białe. Do tego pojawiły się ogromne metalowe kosze na butelki. Stanęły również na boiskach szkolnych i przy większych obiektach. Najpierw pojedyncze rodziny, a później całe osiedla przystosowały się do zasad i zaczęto śmieci segregować.

Kosze do segregacji pojawiły się również w domach. W niektórych dzielono odpadki na mokre i suche, a w innych osobne na plastik, makulaturę i odpady zmieszane. Zaczęto uczyć dzieci, żeby nie wyrzucały swoich butelek do odpadów zmieszanych, tylko do specjalnego kosza o odpowiednim worku. A od niedawna w domu odkłada się również nakrętki do butelek, bo przecież można je teraz oddać w szkole lub w jakimś punkcie, który oddaje nakrętki na cele charytatywne.

Tak samo dzieje się ze wszystkimi innymi przedmiotami. Świadomość ludzi na temat przetwarzania odpadków i śmieci wzrosła na tyle, że zanim coś zostanie wyrzucone, to najpierw sprawdza się, czy można to zutylizować w jakiś konkretny sposób, czy może należy coś wyrzucić w konkretnym punkcie, który jest do tego przeznaczony. Również stare ubrania – nauczyliśmy się wystawiać je na aukcję lub oddawać potrzebującym, zamiast wystawiać w workach na śmietnik. Przełom, jaki dokonał się w naszej mentalności jest spory, ale dzięki temu coraz młodsze pokolenia są coraz bardziej wyedukowane.

Jeżeli ktoś wątpi w świadomość segregacji odpadów, zwłaszcza w Polsce, powinien zobaczyć jak na przestrzeni lat zmieniło się myślenie ludzi, które wyraża się również w planowaniu przestrzeni w domu oraz kuchni (więcej miejsca trzeba zorganizować w kuchni lub w garażu na kosze do odpadów).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.