×

Rodzaje numerów posesji – co warto wiedzieć przed zakupem?

Rodzaje numerów posesji – co warto wiedzieć przed zakupem?

W chwili, gdy właściciel nowego domu otrzymuje od gminy decyzję o przyznaniu numeru porządkowego, zobowiązany jest do oznakowania swojej nieruchomości, umieszczając tabliczkę na budynku mieszkalnym oraz często także na ogrodzeniu. Jakie rodzaje numerów na posesję oferują producenci tego typu wyrobów i czy są one trudne w montażu? Czym grozi brak zamontowania tablicy adresowej?

Brak numeru na posesji to wykroczenie

Na wstępie warto podkreślić, że numer na posesji nie jest jedynie wyrazem naszej dobrej woli, ale obowiązkiem wynikającym z reguł obowiązującego prawa (Ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej). Mamy 30 dni (od daty otrzymania zawiadomienia) na umieszczenie tabliczki z numerem w widocznym miejscu tj. na ścianie frontowej nieruchomości. Lekceważąc tę regułę, musimy liczyć się z ryzykiem zapłaty mandatu lub nagany, gdyż popełniamy wykroczenie.

Rodzaje numerów posesji

Z jakich materiałów zwykle produkuje się numery na posesję? Standardem jest aluminium, stal nierdzewna, mosiądz, tworzywo sztuczne PCV, akryl, drewno. Część firm oferuje także tablice adresowe ze szkła oraz kamienia (najczęściej jest to granit).

Jeżeli chodzi o kolorystykę, to wciąż najpopularniejsze są srebrne, złote, białe i czarne cyfry, które pasują do wielu elewacji. Pamiętajmy, że barwy numerów powinny kontrastować z powierzchnią, na której będą zamontowane, aby były widoczne nawet z większej odległości. Dobrym rozwiązaniem jest także kupno podświetlanych modeli, które prezentują się bardzo gustownie i mogą dodatkowo podkreślać fakturę elewacji.

Jak zamontować tabliczkę na dom?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych jest ciekawych, jakie są najpopularniejsze sposoby montażu numerów na posesję. Jakie możliwości oferują producenci tych elementów? Istnieje co najmniej kilka metod mocowania, najczęściej są to:

  • opaski uciskowe (przydatne przy mocowaniu numeru do ogrodzenia),
  • taśma montażowa,
  • kołki rozporowe,
  • klej montażowy.

Do montażu potrzebne będą też dodatkowe narzędzia (w zależności od rodzaju cyfr). Najczęściej to poziomica, wiertarka (najlepiej z udarem), śrubokręt. Kupując produkt, który będzie wymagał wywiercenia otworów w elewacji, należy być szczególnie ostrożnym, by jej nie uszkodzić – warto poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w tego typu pracach.

Ile kosztuje numer na posesję?

Czy numer na posesję to spory wydatek? Wszystko zależy od materiałów, z jakich został wykonany. Mimo że na aukcjach internetowych znajdziemy oferty sprzedażowe numerów za mniej niż 10 złotych – ich zakup nie jest dobrym pomysłem, nie będą trwałe ani estetyczne. Z kolei najdroższe, ekskluzywne warianty numerów mogą kosztować nawet 400-600 złotych. Warto celować w produkty ze średniej półki cenowej, czyli 100-150 złotych (w tej kwocie kupimy na przykład stylowy numer z wysokiej jakości stali nierdzewnej, który będzie zdobił frontową ścianę domu w niezmienionym stanie przez przynajmniej kilkanaście lat).

Gdzie można kupić produkty służące do oznakowania posesji? Możliwości zakupu jest naprawdę mnóstwo. Akcesoria tego typu dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych oraz na serwisach aukcyjnych, gdzie swoje usługi oferują osoby prywatne.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zawiera przydatne dla was informacje i sprawi, że kupicie idealny numer na posesję, który będzie doskonale współgrał wizualnie z elewacją domu, zwracając uwagę wszystkich osób mijających nieruchomość.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.