×

W jakim miejscu zamontować kominek wentylacyjny?

kominek wentylacyjny

W jakim miejscu zamontować kominek wentylacyjny?

kominek wentylacyjnySystem wentylacji grawitacyjnej to jeden z podstawowych elementów każdego budynku, tak samo ważny jak prawidłowa izolacja fundamentów, termoizolacja ścian czy zabezpieczenie dachu przed przeciekaniem i utratą ciepła. Oczywiście każdy nowo powstający budynek wyposażony jest w system wentylacyjny. W starszych obiektach, gdzie za wentylację odpowiadał przewód kominowy podłączony do pieca, wykonanie dodatkowego systemu wentylacji często staje się koniecznością, zwłaszcza gdy budynek wyposażono w CO oraz w nowe, szczelne okna i drzwi. W takich budynkach bez wykonania dodatkowych przewodów wentylacyjnych szybko pojawi się wilgoć i towarzyszące jej zagrzybienie ścian i sufitów.

Dobry projekt instalacji to połowa sukcesu

Podstawą efektywnego systemu wentylacji jest dobry projekt oraz wysokiej jakości materiały, z których wykonuje się przewody wentylacyjne, w tym ich zwieńczenie, czyli kominek wentylacyjny. Projekt wentylacji dla domu powinien uwzględniać umieszczenie w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia przewodów wentylacyjnych zabezpieczonych kratkami. Wentylacja powinna znaleźć się także we wszystkich pomieszczeniach pozbawionych okien, a zatem tam, gdzie brakuje dostępu do świeżego powietrza. Projekt wentylacji musi również uwzględniać wloty świeżego powietrza, bo bez nich utrzymanie właściwej cyrkulacji staje się zwyczajnie niemożliwe. Sam projekt to jednak nie wszystko. Potrzebne są jeszcze odpowiednie materiały i ich prawidłowy montaż. Ten ostatni element staje się szczególnie istotny dla prawidłowego działania całego systemu wentylacji grawitacyjnej. Przykładem złego montażu może być zbyt nisko umieszczony kominek wentylacyjny, co utrudnia działanie systemu wentylacji. Gdy kominek wentylacyjny zainstalujemy na zbyt niskiej wysokości, skutecznie ograniczy to wymianę powietrza i zajdzie konieczność uzupełnienia wentylacji grawitacyjnej dodatkowym wentylatorem dachowym, który zwiększy moc wyciągu powietrza z wnętrza budynku.

Kominek wentylacyjny jako zwieńczenie instalacji

Warto pamiętać, że kominki wentylacyjne nie muszą być częścią zbiorczego systemu wentylacji danego budynku, a jedynie pomocniczym narzędziem pozwalającym na odprowadzanie nadmiaru wilgoci z połaci dachu. Tego typu kominki instaluje się zwykle na dachach, które wcześniej były nieszczelne i pomiędzy kolejnymi warstwami izolacji zebrała się para wodna, która po ogrzaniu mogłaby się skroplić. Oczywiście kominków wentylacyjnych można używać również do efektywnego zwieńczania system wentylacji grawitacyjnej, instalować je na dachach płaskich lub spadzistych, pamiętając jednocześnie o prawidłowym ich podłączeniu do przewodu wentylacyjnego tak, by całość tworzyła zwartą, pozbawioną luzów konstrukcję.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.