×

3 rzeczy, o których musisz pamiętać przy zakupie odkurzacza dla alergika

3 rzeczy, o których musisz pamiętać przy zakupie odkurzacza dla alergika

odkurzacz-thomas-perfect-air-allergy-pureDom przyjazny dla alergika to przede wszystkim dom czysty, dlatego tak ważne jest jego regularne sprzątanie. Najlepszym pomocnikiem będzie wtedy wydajny odkurzacz. Na co zwrócić uwagę przy jego doborze?

W sklepach można znaleźć wiele różnych modeli odkurzaczy, także tych, które przeznaczone są specjalnie dla alergików. Odkurzacze tego rodzaju obiecują, że pochłoną każdą drobinkę kurzu i sprawią, że twój dom będzie całkowicie bezpieczny. Gdy jednak chcesz mieć pewność, że kupujesz dobry model, który rzeczywiście spełni te obietnice, sprawdź z nami 3 rzeczy, o których musisz pamiętać przy jego zakupie.

1. Postaw na antyalergiczny filtr

Nie ma sensu kupować odkurzacza przeznaczonego dla alergika wtedy, gdy model nie będzie wyposażony w filtr HEPA. Dlaczego? Ponieważ filtr HEPA to zaawansowany filtr wysokosprawny, który służy do dezynfekcji powietrza. Najlepsze filtry HEPA potrafią odseparować 99,95% zanieczyszczeń z powietrza, w tym również roztocza kurzu domowego, bakterie, pierwotniaki, pleśnie i grzyby, a także niektóre wirusy.

Gdy wybierasz odkurzacz z filtrem HEPA, w takim przypadku zwróć także uwagę na jego klasę – najwyższe z nich oznaczone są symbolami H13 oraz H14 i to właśnie one polecane są dla alergików. Niższe modele filtrów tego rodzaju oznaczone są jako E10, E11 oraz E12, ale nie zapewniają one optymalnej czystości powietrza w przypadku alergików.

Warto również wspomnieć o tym, że bardzo dobrym pomysłem dla alergika będzie odkurzacz wodny, czyli posiadający oprócz filtrów HEPA filtr wodny. Odkurzacz jest wtedy wyposażony w pojemnik na wodę, która zatrzymuje zanieczyszczenia i dodatkowo także odpowiada za nawilżenie powietrza, co w przypadku alergików również jest bardzo ważne.

2. Workowy czy bezworkowy?

W przypadku alergików konieczne jest wyeliminowanie kontaktu z alergenem, dlatego też należy dobrze przemyśleć, czy wybrać model workowy czy bezworkowy. Zaawansowane odkurzacze workowe są w stanie zapewnić wysokie bezpieczeństwo, ponieważ wiele z nich posiada także specjalne worki antybakteryjne, na przykład z nanosrebrem, które eliminuje bakterie. Zanieczyszczania pozostają zamknięte w worku, a wtedy, gdy będzie on już zapełniony, konieczne jest jego usunięcie w całości, dlatego kontakt z alergenem jest zminimalizowany. Niemniej jednak korzystanie z takich odkurzaczy może być drogie ze względu na konieczność zakupu worków.

Dobrą alternatywą będą opisane już odkurzacze z filtrem wodnym, które wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują w wodzie – aby je usunąć, należy po prostu wylać wodę z pojemnika, dlatego drobinki alergenów nie rozprzestrzeniają się ponownie w powietrzu w przeciwieństwie do modeli bezworkowych z suchym pojemnikiem. Plusem będzie dodatkowa oszczędność, ponieważ nie ma potrzeby dokupowania worków.

5. Korzystaj z konfiguratorów

Gdy nie wiesz, na jaki odkurzacz się zdecydować i nie orientujesz się w gąszczu najróżniejszych modeli, w takim przypadku pomyśl o skorzystaniu ze specjalnych internetowych konfiguratorów, które pomogą ci w wyselekcjonowaniu najlepszego modelu na podstawie twoich potrzeb.

Jeden z takich konfiguratorów znajdziesz również w serwisie internetowym Idealny Odkurzacz, który pomoże ci w wybraniu dobrego modelu odkurzacza dla alergika.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.