×

Bezpieczeństwo i ekonomia miejsca – o drzwiach i oknach w obiektach publicznych

Bezpieczeństwo i ekonomia miejsca – o drzwiach i oknach w obiektach publicznych

Dla obiektów użyteczności publicznej drzwi i okna to ten element budynku, który ma bardzo duże znaczenie nie tylko w codziennym funkcjonowaniu obiektu, ale też w zapewnieniu bezpieczeństwa ludziom oraz rzeczom znajdującym się na jego terenie.

Względy wizualnie mają zdecydowanie marginalne znaczenie, a estetyka przejawia się co najwyżej w wystroju. Na pewno jednak nie obejmuje elementów użytkowych tych pomieszczeń czy całych budynków.

W zależności od rodzaju obiektu, należy podjąć decyzję, jakie drzwi najlepiej ochronią wnętrze przed niepożądanymi wizytami, a równocześnie umożliwią wejście klientom, których się oczekuje. O ile zatem drzwi aluminiowe sprawdzą się w przypadku wszelkich hurtowni, w których odpowiednie zabezpieczenie wejścia jest najważniejszą kwestią, o tyle nie mogą być zastosowane w marketach. W większych sklepach drzwi przesuwne to absolutna konieczność. Przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo klientów, bowiem jak każde drzwi automatycznie nie wymagają dodatkowej czynności po stronie osoby wchodzącej do budynku. Posiadają przy tym zabezpieczenia chroniące przed przytrzaśnięciem, a także przed wejściem w drzwi z powodu nieuwagi. Dodatkowo klienci cenią sobie również możliwość swobodnego opuszczenia budynku po zakupach, gdy manipulacje przy drzwiach są znacznie utrudnione. Drzwi automatyczne to także znaczący ukłon w kierunku osób niepełnosprawnych. Dla nich każda automatycznie usuwana przeszkoda ma ogromne znaczenie.

Budynki użyteczności publicznej, szczególnie zaś hipermarkety, kojarzą się z brakiem okien. Jest to celowy zabieg, który ma powodować u konsumentów utratę poczucia czas, a tym samym wydłużyć ich zakupy, co w konsekwencji przełoży się na większą kwotę na paragonie. Jednakże nawet hipermarkety jak i wszystkie inne budynki publiczne powinny zaopatrzyć się w okna oddymiające. Jest to rodzaj okien, które połączone są z czujnikiem dymu. Dzięki temu otwierają się automatycznie zawsze, gdy czujnik wykryje dym. Montowane są również na klatkach schodowych bloków mieszkalnych. Reagują wtedy także na dym papierosowy, co potwierdza ich czułość.

Okna i drzwi w obiektach użyteczności publicznej muszą być dostosowane przede wszystkim do charakteru danego miejsca. Ich wartość użytkowa dominuje nad względami estetycznymi, a bezpieczeństwo jest głównym kryterium podejmowania decyzji o montażu określonego elementu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.