×

Bramy garażowe – jak wybrać najlepszą?

Bramy garażowe – jak wybrać najlepszą?

Budując lub remontując garaż, trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniej bramy garażowej. Na rynku są dostępne różne typy bram garażowych, co sprawia, że znalezienie najlepszego modelu nie jest łatwym zadaniem. Sprawdź, na jakie rozwiązanie warto się zdecydować!

Garaż to wielofunkcyjne pomieszczenie, które przydaje się niemal w każdym domu. Aby korzystanie z garażu było wygodne i bezpieczne, należy pomyśleć o kupnie dobrej bramy garażowej. Podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupu.

Bramy garażowe segmentowe, a może bramy uchylne?

Wybór odpowiedniej bramy garażowej nie jest łatwy. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest sposób otwierania bramy. Jakie rozwiązania mamy do wyboru?

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe składają się z segmentów, które połączone są ze sobą zawiasami i zabezpieczone uszczelkami. W trakcie otwierania bramy segmenty przesuwają się po prowadnicach przymocowanych do ścian i sufitu. Bramy segmentowe cieszą się dużą popularnością. Zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną, są wiatroszczelne i zabezpieczają dom przed włamaniem. Oprócz tego nie wymagają dużej ilości miejsca w garażu i na podjeździe.

Bramy uchylne

Garażowe bramy uchylne otwierają się przez ruch uchylny do górnej części garażu. Takie modele są bardzo często wybierane ze względu na prostą konstrukcję i atrakcyjną cenę. Montaż bramy uchylnej wymaga jednak pozostawienia odpowiedniej ilości miejsca – zarówno w garażu, jak i przed nim.

Bramy rolowane

Konstrukcja i mechanizm działania bramy rolowanej są zbliżone do budowy i działania rolety zewnętrznej (profil bramy zwija się pionowo). Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca w garażu i na podjeździe. Bramy rolowane charakteryzują się estetycznym wyglądem i wygodą użytkowania. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Bramy rozwierne (skrzydłowe)

Bramy skrzydłowe są obecnie coraz rzadziej wybierane. Charakteryzują się prostym montażem i atrakcyjną ceną, ale nie są zbyt wygodne w obsłudze – można je kupić tylko w wersji ręcznej. Wymagają także sporej ilości miejsca na podjeździe ze względu na to, że otwierają się na boki.

Drzwi boczne

Będąc w temacie bram garażowych, warto wspomnieć o praktycznym rozwiązaniu, jakim są boczne drzwi do garażu. Umożliwiają one wejście do budynku bez konieczności otwierania bramy. Jeśli więc zależy Ci na łatwym dostępie do wnętrza budynku, warto zainwestować w dodatkowe drzwi, dzięki którym korzystanie z garażu będzie jeszcze bardziej komfortowe.

Materiał wykonania bramy garażowej

Podczas zakupu bramy garażowej warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Dużą popularnością cieszą się eleganckie, a zarazem wytrzymałe bramy drewniane. Często wybierane są także bramy stalowe, które są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają przeprowadzania prac konserwacyjnych.

Brama garażowa z ociepleniem czy bez?

Każdy właściciel ogrzewanego garażu powinien zdecydować się na zakup ocieplanej bramy garażowej. W przypadku nieogrzewanego garażu można zamontować bramę nieocieplaną. Warto jednak pamiętać, że ciepłochronność bramy jest istotna także wtedy, gdy garaż przylega do budynku (właściwości termoizolacyjne zapobiegają utracie ciepła). Do ocieplenia bramy garażowej najczęściej polecane są pianka poliuretanowa lub wkładka ze styropianu (docierają one nawet w najmniejsze szczeliny).

Jakie powinny być wymiary bramy garażowej?

Kolejną ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu bramy garażowej, są jej wymiary. Aby dobrać bramę o odpowiednim rozmiarze, należy dokonać dokładnego pomiaru otworu, w którym będzie się ona znajdowała. Możesz zdecydować się na zakup bramy garażowej na wymiar, a jeśli potrzebujesz bardziej standardowego rozwiązania – wybrać jeden z gotowych modeli. Najwygodniejsze, a zarazem najczęściej kupowane bramy, mają wysokość 200-260 cm oraz szerokość do 250 cm (pojedyncze) lub 400-500 cm (podwójne).

Brama garażowa – z napędem ręcznym czy elektrycznym?

Zastanawiasz się, czy wybrać bramę garażową z napędem ręcznym czy elektrycznym? Aby zapewnić sobie wygodę korzystania z garażu, warto wyposażyć bramę w napęd elektryczny. Takie rozwiązanie umożliwi otwieranie bramy za pomocą bezprzewodowego pilota. Wysokiej jakości bramy garażowe automatyczne oferuje producent bram garażowych RoletyAlu – https://www.roletyalu.pl/kategoria/bramy.

Dodatkowe funkcjonalności bram garażowych

Nowoczesne bramy garażowe mogą być wyposażone w szereg ciekawych funkcji. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

  • Fotokomórka – zatrzymuje zamykającą się bramę w momencie pojawienia się przeszkody w świetle przejazdu. Pozwala to uchronić znajdującą się w pobliżu osobę przed uderzeniem.
  • Automatyczny układ odłączający, który zatrzyma i cofnie skrzydło w razie natrafienia na przeszkodę.
  • Funkcja łagodnego zatrzymania, dzięki której skrzydło nie uderzy o posadzkę podczas zamykania.
  • Dodatkowe urządzenia sterujące – bramy garażowe mogą być sterowane m.in. za pomocą czytnika linii papilarnych, zamka z kodem lub skanera karty magnetycznej.
  • System wyposażony w moduł zdalnego sterowania GSM – warto się na niego zdecydować, jeśli zależy nam na otwieraniu bramy za pomocą smartfona.
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter