×

Cegła dekoracyjna – hit w aranżacji wnętrz

Cegła dekoracyjna – hit w aranżacji wnętrz

Urządzenie domu czy mieszkania to nie lada wyzwanie. Czy warto poświecić nawet kilka tygodni na remonty? Zdecydowanie tak! Wystrój wnętrz potrafi stworzyć wyjątkową atmosferę i odzwierciedlić charakter jego lokatorów. Przed przystąpieniem do prac konieczny jest jednak przemyślany projekt. Różnorodność stylów, mnogość inspiracji i nowe rozwiązania pozwalają stworzyć oryginalne aranżacje. Jedną z najciekawszych propozycji jest cegła dekoracyjna. Ten ponadczasowy materiał świetnie wpisuje się w współczesne trendy.

Cegła dekoracyjna w stylu loftowym

Industrialny wystrój to opcja, którą wybiera coraz więcej inwestorów. Przekonuje ich surowe wykończenie, przestronność, chłodna kolorystyka przełamywana wyrazistym akcentem. W tej roli doskonale sprawdza się właśnie cegła. Płytki ceglane w odcieniach czerwieni zrywają z monotonią mieszkania utrzymanego raczej w stonowanych barwach, głównie bieli i szarościach. Tak zaaranżowane wnętrze staje się prawdziwą wizytówką stylu loftowego. Eksponowanie cegły na całej ścianie daje duże możliwości eksperymentowania z pozostałymi dodatkami. To doskonałe tło dla mebli – regałów i półek wykonanych z naturalnego drewna i stalowych stelaży. By jeszcze bardziej podkreślić unikatowy charakter ceglanej ściany, stosuje się kinkiety, które subtelnie ją oświetlają i tworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat.

Styl skandynawski i cegła dekoracyjna

Na ten styl wnętrzarski decydują się przede wszystkim fani prostoty, jasnych barw i funkcjonalnych rozwiązań. Czy cegła dekoracyjna dopasuje się do skandynawskiego wystroju? Zdecydowanie tak. To doskonałe uzupełnienie mebli i dodatków wykonanych z naturalnych materiałów oraz tkanin. Taka ściana prezentuje się świetnie zarówno w salonie, jak i sypialni. Biała cegła dekoracyjna rozjaśnia pomieszczenie, a także urozmaica je w subtelny sposób. By przestrzegać zasad obowiązujących w tym stylu – minimalizmu i harmonii – zazwyczaj takimi płytkami pokrywa się jedną, całą ścianę. Już na tym etapie tworzy to wyjątkową dekorację, ale często lokatorzy decydują się na dodatkowe ozdoby, czyli designerskie obrazki. Dzięki tak uniwersalnemu tłu kompozycje plakatów można wymieniać i mieszać między sobą. Biała cegła doskonale komponuje się też z minimalistycznymi meblami z drewnianymi dodatkami. Tak zaaranżowane pomieszczenia w mieszkaniach pełnią funkcję stref relaksu, gdzie panuje wyciszająca atmosfera.

Jak urządzić mieszkanie w klimacie retro?

Mimo że coraz więcej osób decyduje się na udekorowanie mieszkania czy domu w stylu nowoczesnym, dekoracje retro wciąż mają swoich zwolenników. Czym cechuje się ten sposób aranżacji? Elementem niezbędnym są wyraziste kolory – mocne barwy poduszek dekoracyjnych, obrazów czy plakatów, a nawet sprzętów kuchennych. Charakterystyczne są też drewniane podłogi. Z kolei w łazienkach i kuchniach stosuje się klasyczne płytki podłogowe. Gdzie w tym wszystkim miejsce na ceglane płytki? To doskonała alternatywa dla popularnych tapet. Cegła dekoracyjna wpasuje się w klimat i podkreśli styl inspirowany minionymi latami. Dobrym sposobem jest też wykorzystanie jej do ozdobienia charakterystycznego elementu pomieszczenia, np. kolumny. Dostępność różnych opcji kolorystycznych pozwala dopasować ją do własnych preferencji.

Zalety płytek cegłopodobnych

Urok cegły tkwi w klimacie, który potrafi stworzyć w pomieszczeniu. Dodaje wnętrzu trójwymiarowości, a światło załamuje się na takiej ścianie w wyjątkowy, robiący wrażenie sposób. Czy płytki cegłopodobne dadzą taki sam efekt? Wizualna różnica między prawdziwą cegłą a płytkami jest praktycznie niezauważalna. Taką imitację najczęściej wykonuje się z kamienia gipsowego – niezwykle wytrzymałego i bezpiecznego, niepalnego materiału. Co więcej, gips może zostać zastosowany również w kuchni, dzięki jego paroprzepuszczalności i odporności na wilgoć. Warto dodać, że oprócz oczywistych korzyści wizualnych, płytki to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Wykazują one właściwości izolacyjne – zarówno jeśli chodzi o temperaturę, jak i dźwięki. Dodatkowo wpływają na komfort oddychania w pomieszczeniu. Potrafią pochłaniać wilgoć, gdy jest jej nadmiar, ale też nawilżyć powietrze oddając ją do mikroklimatu we wnętrzu. Tę cechę zawdzięczają swojej porowatej strukturze.

Montaż cegły dekoracyjnej

Świetny efekt wizualny na ścianie to rezultat wyboru jakościowych produktów o wyjątkowym designie i poprawne ich zamontowanie. To zadanie uważane jest za dość proste, więc zamiast wynajęcia fachowców, wiele osób wykonuje je samodzielne. Instrukcje montażu cegły dekoracyjnej różnią się między sobą w zależności od producenta. Do ogólnych zasad należy usunięcie nierówności podłoża oraz przymocowywane płytek z użyciem specjalnego kleju, który należy równomiernie rozprowadzić. Większość produktów tego typu można przyciąć za pomocą zwykłej piłki do drewna. Taka zmiana nawet jednej ściany w pomieszczeniu wprowadza zupełnie inny klimat. Przeciwnicy nudy docenią również fakt, że płytki dekoracyjne można też pomalować.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter