Charakterystyka wyłazów dachowych
Choć rzadko mamy potrzebę wejścia na dach, gdy już do tego dojdzie, dostanie się na szczyt budynku okazuje się trudne i niebezpieczne. Warto pomyśleć o tym zawczasu i zainstalować wyłazy dachowe.
Do czego służą i kiedy się przydają? W tym tekście scharakteryzujemy wyłazy dachowe, wskazując ich zastosowania, konstrukcję i najważniejsze zalety. Przekonaj się, że warto mieć wyłaz dachowy.
Zastosowania wyłazów dachowych
Wyłazy dachowe przypominają okna dachowe, choć mają nieco inne funkcje, a przez to także konstrukcję. Wyłazy w pierwszej kolejności służą temu, aby można było łatwo i bezpiecznie dostać się na dach z wnętrza budynku. To szczególnie istotne podczas prac konserwacyjnych, instalacyjnych albo wizyty kominiarza (która, przypominamy, powinna się odbywać przynajmniej raz do roku!).
Łatwy dostęp do powierzchni dachu to nie jedyny powód, dla którego warto mieć wyłaz dachowy. Doświetla on także poddasze, na którym często brak światła dziennego – mówi specjalista z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux. – Oprócz tego daje możliwość przewietrzenia pomieszczeń, co jest szczególnie cenne na dusznych z reguły poddaszach.
Budowa i właściwości wyłazów dachowych
Można się obawiać, że wyłaz dachowy pogorszy właściwości termoizolacyjne pokrycia dachowego. Czy słusznie? Nie! Nowoczesne wyłazy dachowe są produkowane w wersjach zarówno dla poddaszy ogrzewanych, jak i nieogrzewanych. Niezależnie od tego, czy ostatnią kondygnację stanowi strych czy poddasze mieszkalne, wyłaz nie podniesie kosztów ogrzewania i nie sprawi, że w pomieszczeniach zapanuje chłód.
Producenci oferują kilka typów wyłazów dachowych, które różnią się: przeznaczeniem, stopniem izolowania ciepła, liczbą szyb, materiałami, z których wykonano ościeżnicę czy sposobem otwierania i kątem odchylania skrzydła.
Przykładem wyłazu dachowego do poddaszy nieogrzewanych jest Fakro WGT. Skrzydło jest podnoszone. Ościeżnica z drewna sosnowego jest impregnowana próżniowo. Możliwe jest blokowanie skrzydła w jednej z trzech pozycji, aby przewietrzyć wnętrze. Dach, na którym może być zamontowany ten model wyłazu, powinien być nachylony pod kątem od 15 do 60 stopni.
Z uwagi na miejsce instalacji wyłazy dachowe są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne np. na skutek gradu. Dlatego wszystkie modele wykazują podwyższoną odporność na uderzenia oraz pełną szczelność.
Opublikuj komentarz