×

Czy kinkiety to odpowiedni rodzaj oświetlenia do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego? Sprawdzamy!

Czy kinkiety to odpowiedni rodzaj oświetlenia do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego? Sprawdzamy!


Kinkiety to rodzaj oświetlenia, który z sezonu na sezon cieszy się coraz większą popularnością.

Lampy na ścianę znajdują zastosowanie w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach w domu, pełniąc rolę dodatkowego źródła światła (rzadziej głównego).

Ale czy kinkiety ścienne na pewno sprawdzą się w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym? Przekonajmy się!

Czy kinkiety pasują wizualnie do dziecięcych wnętrz?

Jasne, że tak! Trzeba tylko wybrać odpowiednio zaprojektowane modele. Na rynku znaleźć można dekoracyjne kinkiety do salonu, urokliwe i praktyczne modele dedykowane dzieciom i bardziej techniczne kinkiety do łazienki. W tej pierwszej grupie warto poszukać oświetlenia ściennego do pokoju starszego nastolatka, a w drugiej – lampy ścienne kinkiety do świata malucha. Do wyboru pozostają kinkiety różniące się stylem, kolorystyką, wymiarami, ilością punktów świetlnych, użytymi materiałami, kierunkiem padania światła, dodatkowymi funkcjami czy zastosowaną technologią. Do pokoi dzieci świetnie pasują zarówno minimalistyczne kinkiety płaskie, jak również nowoczesne, designerski modele. Decyzję warto podjąć, kierując się aranżacją pokoju oraz, w miarę możliwości, gustami dziecka.

Czy kinkiety są wystarczająco praktyczne i wytrzymałe?

Jak najbardziej, ale tylko pod warunkiem, że wybierzesz kinkiety o funkcjonalności adekwatnej do indywidualnych potrzeb dziecka i roli, jaką mają odgrywać w danej strefie pomieszczenia. Gdy kinkiet ma służyć do nauki lub czytania, warto zdecydować się model z ruchomym kloszem, dający punktowe, neutralne lub lekko chłodne światło. Jeżeli szukasz oświetlenia ściennego sprzyjającego zasypianiu lub dziennemu odpoczynkowi, postaw na kinkiet emitujący rozporoszony, delikatnie ciepły blask. Praktycznym, wysoce elastycznym rozwiązaniem są kinkiety z funkcją regulacji intensywności i barwy światła, ponieważ jedną lampę można dostosowywać do różnych, dynamicznie zmieniających się potrzeb. A jeśli od lamp na ścianę oczekujesz niezawodności, energooszczędności i długowieczności, zdecyduj się na model z wbudowanym LED-em. LEDowe punkty świetlne nie nagrzewają się, więc można je bezpiecznie montować w pokoikach maluszków.

Czy kinkiety sprawdzają się na niewielkim metrażu?

Oczywiście! Kinkiety dają się łatwo wkomponować w niewielką przestrzeń, ponieważ nie zajmują miejsca na meblach czy podłodze. Można je zamontować nad łóżkiem, nad biurkiem, w okolicach szafy lub w dowolnym punkcie na ścianie. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest więcej światła, a nie ma miejsca na postawienie lampy podłogowej lub biurkowej. Na małym metrażu, szczególnie w niskich pomieszczeniach, kinkiety mogą odgrywać rolę oświetlenia głównego – centralnego. Warto wówczas wybrać lampy dające wyraziste, mocno rozproszone światło, rozganiające mrok z wszystkich zakamarków pokoju.

Podsumowanie

Podsumowując, kinkiety są doskonałym pomysłem na oświetlenie pokoju dziecka – młodszego i starszego. Mogą pełnić w nim rolę oświetlenia głównego lub dodatkowego. Są łatwe do wkomponowania w przestrzeń i dostępne w wielu różnych wariantach. Wybierając lampy na ścianę do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego, warto kierować się nie tylko wystrojem wnętrza i oczekiwaniami względem funkcjonalności, ale również gustami młodego człowieka.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter