×

Czy lampy podłogowe nadają się do małych mieszkań?

Czy lampy podłogowe nadają się do małych mieszkań?

Lampy stojące podłogowe to absolutnie wyjątkowy rodzaj oświetlenia. Pozwalają stworzyć przyjazną i przytulną przestrzeń, są modne i oryginalne, a przy tym funkcjonalne i mobilne. Czy jednak nadają się do małego mieszkania? Sprawdźmy.

Mówi się, że małe mieszkanie to duży problem. Rzeczywiście, funkcjonalne i efektowne zaaranżowanie kawalerki czy niewielkiego M2 często wymaga wzniesienia się na wyżyny kreatywności – również od projektanta. I nie chodzi tu tylko o rozlokowanie mebli i sprzętów, ale także o dobór oświetlenia głównego i dodatkowego. Czy jednak małe mieszkanie zawsze wymusza kompromisy i rezygnację z upragnionych rozwiązań? Niekoniecznie. Istnieje wiele sprawdzonych trików na optyczne powiększenie przestrzeni oraz całe kolekcje produktów dedykowanych właśnie małym i nieustawnym wnętrzom. Jeśli podobają Ci się modne lampy stojące, a dysponujesz ciasnym mieszkaniem, wcale nie musisz żegnać się ze swoim marzeniem. Odpowiednio dobrana lampa podłogowa nie przytłoczy aranżacji. Przeciwnie – może jej bardzo pomóc.

Jakie oświetlenie sprawdza się w małych mieszkaniach?

Nawet bardzo mała przestrzeń potrzebuje kilku źródeł światła. Dzięki temu, można swobodnie dobierać iluminację do różnych sytuacji. Kupując oświetlenie główne i dodatkowe, unikaj dużych, rozłożystych lamp i modeli z obszernymi kloszami, ponieważ będą źle wyglądać i niepotrzebnie zabiorą cenne miejsce. W roli oświetlenia centralnego najlepiej sprawdzają się oprawy wpuszczane w sufit i plafony. Jeśli pomieszczenie jest ciasne, ale wysokie, śmiało możesz zamocować w nim minimalistyczne lampy wiszące. Dodatkowe światło mogą generować różnego typu lampy stojące i kinkiety. W swoim M potrzebujesz zarówno mocnego światła punktowego – do czytania, nauki i precyzyjnych prac, jak również delikatnego, dobrze rozproszonego światła, którego zadaniem będzie przede wszystkim budowanie klimatu, podkreślanie charakteru wystroju czy ułatwianie zasypiania. Z pierwszym zadaniem świetnie poradzą sobie lampy stojące LED z ruchomym kloszem, a z drugim kinkiety lub reflektorki sufitowe.

Jaką lampę podłogową wybrać i gdzie ją postawić?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania oświetlenia stojącego, dobrze rozplanuj przestrzeń. Dzięki temu dowiesz się, ile dokładnie masz miejsca, a co za tym idzie – jak duża i wysoka może być lampa podłogowa. Przy okazji wyznaczysz jej optymalną lokalizację. Ze względu na dość spore gabaryty, ten rodzaj oświetlenia stanowi mocny akcent aranżacji, dlatego powinien dobrze współgrać z całym wystrojem. W niewielkich mieszkaniach najlepiej sprawdzają się nowoczesne lampy stojące o lekkich, smukłych konstrukcjach drewnianych lub metalowych, z niewielkimi, jasnymi abażurami, transparentnymi, szklanymi kloszami lub z odsłoniętymi żarówkami. Masywne podstawy, bogate zdobienia, kolorowe wzory i ciemne kolory przytłoczą przestrzeń. W małych M lampy stojące podłogowe zwykle ustawia się w rogach. Dzięki temu, światło równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniu, a lampa zajmuje minimum miejsca. Jeśli akurat nie potrzebujesz punktowego światła, warto skierować klosz na sufit. Taki zabieg sprawi, że pokój wyda się wyższy.

Jak widzisz, stojąca lampa podłogowa świetnie nadaje się do małego mieszkania, jednak trzeba dobrze przemyśleć jej wybór i lokalizację.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter