×

Czym charakteryzują się lampy o nowoczesnym designie?

Czym charakteryzują się lampy o nowoczesnym designie?

Próba stworzenia charakterystyki lampy w stylu nowoczesnym okazuje się zadaniem niemożliwym do wykonania. Tym, co najbardziej typowe dla współczesnego designu jest totalna wolność, brak ograniczeń sztywnymi regułami i swoboda wyobraźni. Projektanci elementów wyposażenia wnętrz prześcigają się w nowatorskich pomysłach, tworząc rozwiązania zaskakujące zarówno formą, jak i wykorzystanymi materiałami.

Wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym z pozoru mogą wydawać się chłodne lub nawet puste – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Strefa Światła. Urok takich pomieszczeń nie jest zazwyczaj sumą wszystkich znajdujących się w nich przedmiotów, ale efektem wywoływanym przez wygląd pojedynczych detali, które nadają całości ton i stanowią nadrzędny element organizacyjny ogółu. Bardzo często funkcję takiego punktu centralnego pełnią właśnie designerskie lampy i rzucane przez nie światło.

Lampy wiszące w nowoczesnym wnętrzu

Centralne oświetlenie w pokojach dziennych i salonach chyba nigdy nie pełniło funkcji wyłącznie użytkowej, dziś jednak znaczenie wyglądu obudowy jest wyjątkowo ważne. Lampy wiszące urosły do rangi głównego elementu dekoracyjnego i nie należy się temu dziwić, biorąc pod uwagę fantastyczne formy nowoczesnych modeli.

Współczesne wnętrza mieszkalne stały się przestrzenią artystycznego eksperymentu. Przeprowadzają go nie tylko dekoratorzy, komponujący poszczególne elementy wyposażenia, ale również twórcy sprzętów, w tym oczywiście lamp. Efektem są nieprzewidywalne, często zaskakujące zestawienia, które mimo niezwykłości doskonale się ze sobą komponują.

Pierwszą płaszczyzną, na której zauważymy dużą swobodę i pomysłowość działania, jest wybór materiału. Nowoczesne oprawy oświetleniowe to już nie tylko metalowe żyrandole czy tekstylne abażury. W ofercie sklepów oświetleniowych znajdziemy przepiękne modele wykonane ze szkła, metalu, ale także tworzyw sztucznych oraz drewna.

Szeroki wybór materiału twórczego daje też większe możliwości formowania rozmaitych kształtów. Choć dużą popularnością cieszą się proste, geometryczne formy, takie jak szklane kule, lampy o nowoczesnym designie to także bogato zdobione kryształowe żyrandole i misterne, wielobarwne abażury z… tworzyw sztucznych.

Źródła światła w nowoczesnym wnętrzu

Jednak nie zawsze lampa musi być mocno eksponowana. Niekiedy pożądane jest wyłącznie światło, podczas gdy jego źródło powinno być ukryte. W takich przypadkach warto sięgnąć po oprawy podtynkowe, które z łatwością można zamontować w suficie podwieszanym, by w rezultacie cieszyć się dyskretnym, ale efektownym oświetleniem domu.

Tym, co zaprząta głowy dzisiejszych dekoratorów wnętrz jest nie tylko wygląd wyposażenia, ale także ekologiczność i energooszczędność wybieranych rozwiązań. Dlatego dziś liczą się nie tylko piękne oprawy, ale także rodzaje, a nawet moce żarówek, które będą rozświetlać pomieszczenia.

Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się źródła światła LED, które zapewniają doskonałe oświetlenie, są trwalsze od żarówek halogenowych, a jednocześnie pochłaniają znacznie mniej energii.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.