×

Dbając o kręgosłup

Dbając o kręgosłup

senNasz kręgosłup stanowi niezastąpioną podporę dla całego ciała, która umożliwia sprawne poruszanie się i chroni delikatny rdzeń kręgowy. Nic więc dziwnego, że gdy pojawiają się poważne problemy zmienia się postawa ciała, a ruchomość kończyn zostaje ograniczona lub uniemożliwiona.

Wiele osób mylnie uważa , że zwyrodnienia czy skrzywienia kręgosłupa zawężają się do częstych bólów w obrębie pleców i trudności z wyprostowaniem się.

Wyśmiewany często garb to jednak tylko wierzchołek zjawiska. Problemy i zmiany chorobowe dotyczące kręgosłupa mają wiele obliczy. To dla tego gdy jedni narzekają na drętwienie czy sztywność nóg inni muszą decydować się na operacje pozwalające choć częściowo przywrócić sprawność. Oblicze zjawiska jest zróżnicowane tak bardzo jak wszyscy zmagający się z problemem. Zanim jednak na stałe wpiszemy się w tę grupę warto pomyśleć jak zadbać o kręgosłup.

Sporadyczne, najczęściej poranne lub odczuwane przy długotrwałym pozostawaniu w pozycji stojącej lub siedzącej bóle to pierwszy sygnał alarmowy. Utrzymywany w niewłaściwym ułożeniu kręgosłup, narażony na przeciążenia woła o pomoc. Zbawienne okażą się codzienne ćwiczenia, długie spacery czy wizyta na basenie. Oczywiście wspaniale byłoby zrezygnować z długiego przesiadywania w samochodzie, pracy czy przed telewizorem. Ponieważ jednak w dzisiejszych czasach zdaje się to niemożliwe warto często rozprostowywać ciało. W zaciszu własnego domu możemy natomiast stworzyć strefę komfortowego wypoczynku. Długie godziny nocne mogą tym samym wspierać nasz kręgosłup, pozwalając mu na regeneracje po całodziennym trudzie. Podstawę będą tu stanowić oczywiście odpowiednio dobrane materace. Ich zadaniem jest równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni i pozwolenie na ułożenie kręgosłupa zgodnie z jego naturalna, krzywizną.

Materace niskiej jakości z pewnością nie podołają zadaniu, bardzo szybko bowiem ulegają deformacją i zniekształceniom. Najlepiej będzie jeżeli zaufamy sprawdzonym liderom, którzy swoje materace obejmują wieloletnią gwarancją. Pośród bogatych i zróżnicowanych kolekcji na pewno odnajdziemy produkt wpisujący się w nasze gusta. Bardziej klasyczne materace bonellowe, które zawsze pozostają sprężyste czy przyjemne w dotyku materace lateksowe, nie posiadające żadnej sprężyny. Lubiący nowości i kontakt z naturą prawdopodobnie pokochają materace z kokosem, a wrażliwi, chroniące przed alergenami materace antyalergiczne. Ostateczny wybór zaspokajający nasze indywidualne potrzeby zawsze jednak będzie wykazywał najważniejszą zaletę –dbałość o kręgosłup zostanie połączona z przyjemnym relaksem.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.