×

Deszczówka – do czego można ją wykorzystać?

Deszczówka – do czego można ją wykorzystać?


Deszczówka czyli woda pochodząca z opadów deszczu to jeden z odnawialnych zasobów naturalnych.

Co prawda walczymy z nią używając rynien, by nie zalały nam ścian domu oraz odwodnień, chroniących chodniki, drogi i podjazdy, ale równocześnie rośnie świadomość społeczna, że wartą ją wykorzystywać. Zobacz do czego można wykorzystać deszczówkę.

Podlewanie ogrodu

Jedną z podstawowych metod wykorzystania wody deszczowej jest podlewanie ogrodu. Woda z deszczu jest wodą bezpłatną, a zatem magazynując ją oszczędzamy sporo pieniędzy na wydatki związane z podlewaniem ogrodu. Chcąc wykorzystać wodę deszczową musimy ją zbierać, a następnie, gdy nadejdzie czas bez deszczu, wykorzystywać. Do tego celu świetnie się nadają pojemniki na deszczówkę, dostępne w wielu różnych rozmiarach i rodzajach.

Można znaleźć pojemniki na deszczówkę do zakopania w ziemi, pojemniki stawiane na zewnątrz, a wśród nich typowe mausery oraz pojemniki ozdobne, cieszące się coraz większą popularnością. Dla łatwiejszego wykorzystania pojemników warto wyposażyć je w odpowiednie oprzyrządowanie. Mamy na myśli zawór do pojemnika 1000l oraz do pojemników mniejszych, z pomocą których będzie można wygodnie podłączyć wąż ogrodowy.

Prace porządkowe

Woda deszczowa może nam również posłużyć do prac porządkowych w otoczeniu domu. Możemy ją wykorzystać do mycia samochodu, ścian czy okien, a także spłukiwania kostki brukowej czy tarasu. W większości przypadków wystarczy podłączyć ją do zwykłego węża ogrodowego i z jego pomocą wykonać wspomniane wyżej prace. Można również podłączyć do pojemnika z deszczówką myjkę wysokociśnieniową, dzięki której skuteczność mycia będzie jeszcze większa.

Woda deszczowa w domu

Niektórzy idą jeszcze o krok dalej i wykorzystują wodę deszczową jako wodę do spłukiwania toalety, a nawet doprowadzając ją do pralki czy zmywarki. Nie można tego jednak zrobić bezpośrednio, bo woda używana w takim celu musi być dobrze oczyszczona. Wymaga to zastosowania specjalnych filtrów, na trasie pomiędzy pojemnikiem na deszczówkę, a miejscem jej użytkowania.

Jak widać spektrum zastosowania deszczówki jest bardzo szerokie i dobrze byłoby, aby coraz więcej osób korzystało z tego odnawialnego źródła wody. Jest to szczególnie ważne w kontekście globalnego ocieplenia i problemach z dostępem do wody, który dotyczy coraz większego obszaru świata.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.