×

Dlaczego warto wybierać świece sojowe?

Dlaczego warto wybierać świece sojowe?

Nastrojowe świece sojowe stanowią element wielu mieszkań i domów. Niewielki płomień otulający pomieszczenia i wprowadzający stan błogiego relaksu to coraz częściej wybierany produkt na rynku. Świece sojowe są stosunkowo nowym odkryciem. Do ich atutów z pewnością należy zaliczyć to, że są zdrowe, ekologiczne i mogą je wypalać w domu alergicy oraz kobiety w ciąży. Dlaczego warto jeszcze na nie stawiać? Czym się różnią od tradycyjnych świec parafinowych?

Dlaczego tradycyjne świece parafinowe są niebezpieczne?

Tradycyjne świece są wykonywane z parafiny, która podczas spalania wydziela szkodliwe substancje. Jest ona pochodną ciężkich frakcji ropy naftowej. Z tego też względu są one tanie i często wybierane przez osoby chcące mieć w swoim domu różne zapachowe świeczki. I choć nie zostały wymienione jeszcze żadne wady świec parafinowych, to już sam wstęp o nich brzmi co najmniej źle. Dodatkowo warto wspomnieć, że poza tym składnikiem, do świec dodaje się jeszcze różnego rodzaju olejki, barwniki i substancje zapachowe. Takie palące się świeczki wydzielają szkodliwe związki chemiczne, z których wymienić należy w szczególności formaldehyd, toluen i benzol.

Codzienne wdychanie takich substancji w zamkniętym pomieszczeniu, które na dodatek nie jest wentylowane, wpływa negatywnie na układ oddechowy, krwionośny, rozrodczy, odpornościowy, nerwowy, a także na nerki oraz wątrobę. Ponadto knoty w świecach parafinowych podczas spalania utrzymują pion. Możliwe to jest za sprawą tego, że niekiedy dodawany w nim jest ołów, co może przyczyniać się do problemów z oddychaniem i płucami.

Jak produkowane są świece sojowe?

Świece sojowe w Poznaniu wykonywane są z naturalnych wosków roślinnych. Wykorzystuje się do nich wosk sojowy, ale w innych produktach można stosować palmowy, kokosowy lub rzepakowy. Na szczęście z roku na rok naturalne świece zapachowe zyskują na popularności. To za sprawą tego, że nie są one szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Nawet wręcz przeciwnie – wpływają na organizm pozytywnie. Świece, które można spotkać na sklepowych półkach to najczęściej produkty pszczele lub sojowe. Większość sprzedawców preferuje jednak te drugie.

Wosk sojowy jest produktem naturalnym, powstającym z ziaren soi. Jego zapach jest słodki, przyjemny i delikatny. Dlatego też bardzo dobrze komponuje się z naturalnymi olejkami eterycznymi. W trakcie wypalania wytwarza się zdecydowanie mniej sadzy niż w świecach parafinowych. Ponadto świeczki sojowe palą się o około 50 procent dłużej niż tradycyjne. Knoty są najczęściej bawełniane, ale mogą być także drewniane. Świece sojowe, które dostępne są między innymi na https://www.md-candle.pl/prodList,9,swiece-duze,PL wyrabiane są ręcznie.

Reasumując, naturalne produkty mają następujące zalety:

 • świece palą się niemal bez dymu i sadzy,
 • w połączeniu z olejkami eterycznymi mają korzystne właściwości terapeutyczne,
 • wosk jest odnawialny i biodegradowalny,
 • nie wytwarzają szkodliwych i toksycznych oparów,
 • świece sojowe są produktami roślinnymi,
 • są bezpieczniejsze- niska temperatura topnienia utrudnia oparzenie,
 • wosk łatwo się usuwa i spiera.

Jeśli więc szukasz alternatywy dla świec parafinowych, to wybierz naturalne, ręcznie robione świeczki sojowe.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • MySpace
 • Twitter