×

Do czego służą nam zegary?

Do czego służą nam zegary?

zegarW dzisiejszych czasach z pewnością nikt nie wyobraża sobie życia bez zegarów, ponieważ wszystko planuje się na konkretne godziny. Wybór zegarów jest bardzo duży, dlatego każdy może sobie dobrać ten najodpowiedniejszy.

Najbardziej powszechne są zegary, w których wykorzystuje się do wskazań godziny, minuty oraz sekundy. Oprócz takich występują również zegary, w których stosuje się system kalendarzowy do wskazywania dni tygodnia, faz księżyca czy tez dat. W specjalistycznych zegarach najczęściej stosuje się niezwykle precyzyjne mechanizmy wskazywania oraz rejestracji czasu z dokładnością do najmniejszych ułamków sekundy.

Zegary dzielą się ze sobą ze względu na metodę pomiaru czasu.

Wśród tych wyróżnia się zegary oparte na zjawiskach naturalnych oraz prostych zjawiskach fizycznych, a także zegary oparte na nieco bardziej skomplikowanych mechanizmach oraz zjawiskach fizycznych. Do tych pierwszych zaliczają się zegary słoneczne, wodne, księżycowe, ogniowe, piaskowe oraz oliwne. Do tych drugich zaliczają się natomiast zegary mechaniczne, elektryczne i elektroniczne, atomowe, pulsarowe, kwarcowe, a także synchronizowane falami radiowymi. Ze względu na sposób wskazywania czasu wyróżnia się natomiast zegary tarczowe, ciekłokrystaliczne, projekcyjne, diodowe, kartkowe, dźwiękowe oraz dotykowe. Z zegarów najczęściej korzysta się na co dzień jednak oprócz tego znajdują one zastosowanie w sporcie, w urządzeniach samoczynnych, w astronomii, w nawigacji i żeglarstwie, a także jako włączniki oraz wyłączniki.

Każdy zegar składa się z czterech podstawowych elementów. Zalicza się do nich źródła napędu, liczniki cykli, regulatory chłodu oraz wskaźniki i sygnalizatory. Jako pierwszy na świcie pojawił się zegar słoneczny, a z czasem zaczęły powstawać kolejne. Do nich zalicza się zegary wodne, mechaniczne, kieszonkowe, wahadłowe, naręczne, atomowe czy też pulsarowe.

Ludzie, którzy kupują zegar do swojego domu najczęściej zastanawiają się czy wybrać zegar analogowy czy cyfrowy. Wiele osób mimo wszystko wybiera zegar analogowy, ponieważ jest ona bardzo dokładny, a oprócz tego dostępny w różnorodnych rozmiarach, dzięki czemu może on stanowić doskonałą dekoracje na przykład w pokoju gościnnym. Zegary analogowe bardzo rzadko się psują, a także są bardzo oszczędne jeśli chodzi o zużycie energii. Tego typu zegary dosyć często produkowane są też na pasku, dzięki czemu można je zakładać na rękę. Podobnie jest tez w przypadku zegarów cyfrowych, po które bardzo chętnie sięgają w szczególności młodzi ludzie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.