×

Drewniany blat – lakier czy olej ?

Drewniany blat – lakier czy olej ?

Blat w kuchni jest miejscem intensywnie wykorzystywanym. Wilgoć, zabrudzenia i nierzadko wysokie temperatury, to jego chleb codzienny. Jedyną szansą by twój drewniany blat kuchenny przetrwał takie użytkowanie, to odpowiednie jego zabezpieczenie. Do stworzenie powłoki ochronnej możemy wykorzystać lakier lub olej.

Rosnąca popularność wszelakich programów kulinarnych oraz moda na zdrowe odżywianie powodują, że coraz więcej czasu spędzamy w kuchni. Kuchni, na której urządzenie często nie poskąpiliśmy ani środków ani czasu.

Odpowiednie drewno

Jeśli postawiliśmy na drewno w kuchni, to kluczem do uzyskania pięknego i trwałego efektu jest właściwy dobór gatunku surowca na nasz blat. Najlepiej w tej roli sprawdzą się twarde gatunki krajowe i egzotyczne. Kuchenne blaty produkowane są m.in. z dębu, buku, jesionu, akacji parzonej, brzozy, jaworu czy czereśni. Co raz bardziej popularne są również gatunki egzotyczne takie jak: merbau, tek, akacja azjatycka, hevea, palisander i bambus.

Jakie zabezpieczenie

Zamierzony efekt końcowy zdeterminuje wybór środka jaki użyjemy do konserwacji blatu. Przy czym pamiętajmy, że jeśli chodzi o kuchnie, to tak naprawdę w grę wchodzą dwie opcje: lakierowanie lub olejowanie.

Olej –naturalny środek, wyeksponuje rysunek słojów. Wniknie głęboko w deskę i będzie chronił ją przed wilgocią. Proces olejowania trzeba powtarzać przynajmniej raz roku. Procedura ta jest jednak mało skomplikowana i możliwa do wykonania przez domowników. Olej nanosimy na blat za pomocą bawełnianej szmatki lub wałka ( w specjalistycznym sklepie uzyskamy odpowiednie porady ) do momentu osiągnięcia poziomu nasycenia materiału.

Jeśli chodzi o drugą opcję, to lakierowanie wymaga precyzji i doświadczenia. Warto rozważyć powierzenie tej czynności osobie z odpowiednim stażem. Obojętnie czy zdecydujemy się na lakier połyskowy lub półmat możemy być pewni dobrego efektu wizualnego.

Plusy i minusy

Zdecydowaną zaletą olejowania jest możliwość renowacji powierzchni miejscowo. W przypadku w ubytkach powłoki lakieru niezbędne będzie całkowicie jej usunięcie i naniesienie na nowo. W przypadku dużych powierzchni typu podłoga może być to kosztowne i czasochłonne.

Drewno, jako materiał budowlany, towarzyszy nam od tysięcy lat i doskonale sprawdza się jako element aranżacji wnętrz. Wprowadza do nich nastrój przytulności i domowego ciepła. Odpowiednio zadbane będzie cieszyć nasze oko i spełniać swoje zadania funkcjonalne przez wiele lat.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.