×

Efektownie oświetlone domy i mieszkania

Efektownie oświetlone domy i mieszkania

Zależnie od charakteru wnętrz, powinny one być oświetlone w różny sposób. Ważne jest także, by ilość i charakter światła można było dostosowywać w zależności od potrzeby i nastroju.
Same meble nie wystarczają, by można było uznać mieszkanie za komfortowe. Konieczne jest również odpowiednie oświetlenie, które powinno być sensownie rozplanowanie, a lampy dobrze dobrane. Planując oświetlenie powinniśmy harmonijnie dobierać i zestawiać różne źródeł światła i dostosowywać je do naszych potrzeb.

Rodzaje lamp

Głównym źródłem światła, zapewniającym oświetlenie ogólne, są z reguły lampy podsufitowe, instalowane pojedynczo, parami lub w grupach na różnych wysokościach.  Często korzystniejsze jest jednak użycie lamp oświetlających sufit – stojących podłogowych, ustawionych na meblach lub kinkietów ściennych. Lampy stołowe i stojące mają tę wielką zaletę, że zależnie od potrzeb można je dowolnie przestawiać. Światło odbijające się od sufitu rozprasza się we wnętrzu, jest łagodniejsze i zdrowsze dla oczu.
Istotne jest także oświetlenie miejscowe, wyznaczające strefy przeznaczone np. do pracy, czytania lub wypoczynku. Pomieszczenie, w którym czytamy lub pracujemy na komputerze, nie powinno być oświetlone tylko za pomocą małej lampki. To niekorzystne dla oczu, ponieważ stale muszą wyrównywać kontrast między strefą ciemną a jasną, czyli tonącym w mroku pokojem, a rozświetlonymi stronami książki lub ekranem komputera. W takich niekorzystnych warunkach oczy szybciej się męczą. Powinniśmy mieć włączone jeszcze przynajmniej jedno dodatkowe źródło światła. Najkorzystniejsze w takiej sytuacji jest uzupełniające oświetlenie miejscowe, skierowane np. na regał lub oświetlające ścianę. Lampy muszą być ustawione tak, by na monitorze lub ekranie oraz na klawiaturze komputera nie tworzyły się refleksy.
Aby wnętrze wyglądało efektownie lub tworzyło przytulny nastrój, warto także zastosować oświetlenie dekoracyjne – lampy akcentujące pewne obszary, podświetlane obiekty, punktowe oświetlenie elementów wystroju wnętrza, umeblowania, obrazów.

Oferta rynkowa

Na rynku mamy niemal nieograniczony wybór wzorów lamp. Dostępne są modele od supernowoczesnych po stylizowane, przypominające świeczniki. Łatwo można znaleźć lampy dopasowane do wystroju wnętrza i naszego gustu. Po wybraniu lamp, musimy jeszcze zdecydować, jakie źródła światła w nich zastosujemy. Ponieważ ceny prądu nieustannie rosną, warto pamiętać, że oświetlenie powinno być funkcjonalne oraz energooszczędne. Tradycyjne żarówki są już w zasadzie niedostępne, dominują bardziej wydajne źródła światła, takie jak świetlówki, halogeny i lampy LED. Nawet jeśli decydujemy się na najwydajniejsze źródła światła, nie musimy rezygnować z realizacji fantazji i efektownej aranżacji wnętrza. Najnowocześniejsze źródła światła często oferują zupełnie nowe możliwości.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem o domu, ogrodzie i majsterkowaniu hobbydom.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.