×

Ekologiczne metody walki ze szkodnikami

Ekologiczne metody walki ze szkodnikami

Szkodniki potrafią błyskawicznie doprowadzić do olbrzymich strat. W niektórych przypadkach jeszcze bardziej kosztowna może okazać się walka z nimi. Zastosowanie efektywnych środków chemicznych zwykle wiąże się z osiągnięciem oczekiwanego rezultatu, ale nie pozostaje obojętne dla środowiska naturalnego. W wielu przypadkach koszty mogą być bardzo wysokie. Na szczęście w walce ze szkodnikami nie jesteśmy na nie skazani. Wysoką skutecznością cechują się również ekologiczne metody radzenia sobie ze szkodnikami. Stosując odpowiednie środki, jesteśmy w stanie uporać się z atakami dowolnych owadów lub gryzoni.

Ekologiczne środki na mszyce

Mszyce to niepozorne owady, które mogą błyskawicznie doprowadzić do olbrzymich strat w uprawach. Rozmnażają się w bardzo szybkim tempie i błyskawicznie tracimy kontrolę nad ich populacją. Wbrew pozorom, aby podjąć walkę z tymi szkodnikami, nie musimy sięgać po środki chemiczne. W wielu przypadkach wystarczy zasadzić w pobliżu dotkniętych mszycami roślin gatunki, za którymi nie przepadają te owady. Należą do nich m.in. cebula, mięta, lawenda i czosnek. Nie tylko mogą pomóc uporać się ze szkodnikami, ale przydadzą się również w kuchni, a ich zapach może być także niezwykle przyjazny dla człowieka. Alternatywna metoda polega na przygotowaniu w pełni naturalnych oprysków. W tym celu można wykorzystać wyciąg lub wywar z czosnku, cebuli lub pokrzyw. Wystarczy gotować je lub rozpuścić w 10 l wody, a następnie rozpylić nad wybranymi uprawami. Wysoką skutecznością wykazuje się również oprysk z gnojówki.

Naturalne sposoby na krety

Wielu miłośników ogrodnictwa boryka się z olbrzymimi problemami, związanymi z walką z kretami. Te ssaki potrafią niszczyć systemy korzeniowe i tworzyć nieestetyczne kretowiska. Sposobów na skuteczną walkę z kretami jest bardzo dużo. Najbardziej radykalne z nich zakładają wykorzystywanie środków chemicznych i pirotechnicznych, inne wymagają montażu skomplikowanych konstrukcji. Tymczasem świetne rezultaty można osiągnąć dzięki sile samej natury. Krety bardzo nie lubią zapachu czosnku, bazylii i aksamitki. Warto posadzić je w okolicach tuneli. Można również rozgnieść kilka ząbków czosnku, rozpuścić je w wodzie i wlać do kretowiska. W sklepach znajdziemy także w pełni naturalne preparaty, które odstraszą szkodnika, ale nie wyrządzą mu krzywdy.

Ekologiczna walka z gryzoniami

Szczury, myszy i nornice na dobre zadomowiły się w pobliżu gospodarstw. Bardzo często przebywają także w pomieszczeniach, w których żyją ludzie. Wykorzystywanie trutek jest wprawdzie skuteczne, jednak naraża na niebezpieczeństwo również zwierzęta domowe oraz dzieci. Aby pozbyć się gryzoni z ogrodu, warto obłożyć pnie drzew słomą lub specjalnymi środkami, należy także usunąć chwasty, które są ich pożywieniem. Poza tym te szkodniki nie przepadają za czosnkiem, wilczomleczem, czarną porzeczką, miętą czy gorczycą. Rośliny można wsadzać bezpośrednio do norek, warto zasiać je także pomiędzy rabatami. Myszy domowe nie lubią z kolei zapachu cytryny. Przekrojone na pół owoce należy rozłożyć wzdłuż ścian, w kątach oraz w pobliżu miejsc, w których odnotowaliśmy obecność gryzoni.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.