Fakty i mity na temat rekuperacji. Czego nie wiesz o wentylacji mechanicznej?
O rekuperacji, choć stała się już popularna, wciąż krąży wiele mitów. Rozwiewamy zarówno te najczęściej, jak i rzadziej powtarzane!
Wentylacja to niezwykle prosty proces wymiany powietrza. Niegdyś, przy słabo izolowanych domach zachodziła w sposób naturalny, czyli grawitacyjny. Przy współczesnym budownictwie i znacznym uszczelnieniu niezbędne jest specjalne, mechaniczne wentylowanie. Właśnie w tym przypadku świetnie sprawdza się rekuperacja. Pozwala ona jednak nie tylko na zastąpienie wilgotnego, nieświeżego powietrza powietrzem z zewnątrz, ale także na jego oczyszczenie, odzyskanie ciepła i ogrzanie nim powietrza nawiewanego. Brzmi dobrze, prawda?
Rekuperacja – mity, które krążą na jej temat!
Wśród mitów powtarzanych na temat rekuperacji powietrza często krąży ten o możliwości połączenia jej z wentylacją tradycyjną. Nie jest to jednak możliwe. Podczas gdy wentylacja z rekuperacją wymaga szczelnych pomieszczeń, wentylacja grawitacyjna potrzebuje czegoś zupełnie odwrotnego – naturalnej nieszczelności budynku czy nawiewników w oknach. Przed montażem rekuperacji konieczna jest wymiana okien, ocieplenie ścian i poddasza oraz zlikwidowanie kanałów wentylacji grawitacyjnej.
Inną nieprawdziwą informacją jest ta, która mówi o możliwości zainstalowania wentylacji z rekuperacją bez projektu. Należy pamiętać, że dla prawidłowego i skutecznego działania wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła musi być dostosowana do konkretnego budynku. W związku z tym konieczne jest wzięcie pod uwagę wielkości i rozkładu pomieszczeń oraz liczby domowników. Przed zakupem urządzenia i jego instalacją konieczne jest więc skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy.
Inny mit dotyczy zasięgu działania wentylacji mechanicznej. Zdaniem niektórych nie działa ona w całym domu. To również nie jest prawdą. Warunkiem prawidłowej pracy wentylacji z rekuperacją jest profesjonalny projekt instalacji i jej montaż. Punkty nawiewne i wywiewne nie muszą być umieszczane w każdym pomieszczeniu by rekuperacja działała poprawnie.
Garść faktów na temat rekuperacji!
Rekuperacja przede wszystkim generuje spore oszczędności! Fakt, że rekuperator zasilany jest energią elektryczną nie powoduje wzrostu kosztów utrzymania domu. Tak niewielkie zużycie prądu jest pomijalnie małe w porównaniu z oszczędnością na ogrzewaniu jaką daje rekuperacja. Rekuperator pozwala bowiem odzyskać niemal całe ciepło z wywiewanego powietrza i przekazać je strumieniowi świeżego powietrza, który trafia do domu. Nic dziwnego, że oszczędności kosztów ogrzewania sięgają nawet 40 procent!
Co więcej, rekuperator pozwala oczyścić nawiewane powietrze z kurzu i, gdy zamontujemy odpowiedni filtr, oczyszczać je z cząstek pyłu PM 2.5 i PM 10, a także zarodników pleśni i grzybów.
Odzyskiwanie energii zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło (EP jest niższe nawet o 20 kWh/(m2rok).
Kupujesz rekuperator? Sprawdź producenta!
Przy wyborze rekuperatora nie warto zdawać się na przypadek i urządzenia wątpliwej jakości. Urządzenia od sprawdzonych, doświadczonych producentów to gwarancja jakości, niezawodności i oszczędności. Najwyższe jakości rekuperatory mają wymiennik krzyżowo – przeciwprądowy o wysokiej sprawności, wydajne wentylatory gwarantujące ekonomiczną, cichą i długoletnią pracę, a także różne sposoby montażu dopasowane do potrzeb klienta. Szukasz sprawdzonego rekuperatora? Wejdź na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.