×

Farby, które pokochają wszystkie ściany

Farby, które pokochają wszystkie ściany

farby2Remont mieszkania wymaga od jego właścicieli sporego wysiłku, ale pomimo to może nastrajać optymistycznie. Bez względu na to, czy w grę wchodzi zupełnie nowe, lepsze lokum, czy zwyczajne odświeżenie zamieszkiwanych już od pewnego czasu czterech kątów, to efekt końcowy spowoduje, że szybko zapomnimy o trudach remontu. Pierwszym krokiem do pozytywnych zmian jest wybór materiałów, wśród których na szczególną uwagę zasługują farby. I chociaż niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku barwa, to szczególną uwagę należy zwrócić na ich parametry jakościowe. To od nich właśnie będzie zależało, jak długo farby będą się znakomicie prezentować na naszych ścianach.

Matowe, półmatowe, połyskowe – farby, które znajdziesz w Nexterio

O tym, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów farb, możemy przekonać się zaglądając chociażby na stronę internetową http://nexterio.pl/14522,14514,14513,Posadzki-wylewki-tynki_Farby-elewacyjne.html. Produkt odpowiedni dla siebie znajdą tutaj nawet najbardziej wymagający klienci. Szeroki wybór docenią zarówno profesjonaliści, poszukujący specjalistycznych materiałów budowlanych, jak i amatorzy, którzy chcą samodzielnie urządzić wnętrze. Ogólnie rzecz ujmując dostępne tu farby możemy podzielić na trzy klasy – matowe, półmatowe i połyskowe.

Ostatnie z nich do niedawna kojarzone z powiewem minionej epoki i lamperią na klatkach schodowych, dziś zyskały nowe życie. Są doskonałym produktem wykończeniowym, a także świetnie sprawdzają się w miejscach narażonych na zabrudzenia. Ich zdecydowaną wadą jest to, że uwypuklają wszelkie niedoskonałości ścian, dlatego też wymagają idealnie gładkiej powierzchni.

Zdecydowanie większą popularnością cieszą się farby matowe, dzięki którym wnętrze zyskuje ciepłą i przytulną atmosferę. Wśród wielu ich zalet na szczególną uwagę zasługuje znakomite maskowanie wszelkich nierówności i ubytków w ścianie. Niestety, są to produkty słabo odporne na zmywanie i zabrudzenia, przez co nie zawsze sprawdzą się w kuchni, czy w łazience.

Swoistym kompromisem są farby półmatowe. To emulsje satynowe, wyróżniające się lekkim połyskiem. Są perfekcyjnym wyborem w przypadku małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększają. Posiadają również wysoki stopień zmywalności, co nie zmienia faktu, że ukrywanie ściennych niedoskonałości jest ich mocną stroną.

Farby lateksowe w starciu z klasycznymi farbami akrylowymi

farby1Decydując się na malowanie ścian należy więc wziąć pod uwagę charakter eksploatacji pomieszczenia. Kuchnia, łazienka, pokój dziecka, czy przedpokój są szczególnie narażone na zabrudzenia. W tym przypadku warto zainwestować w droższe farby lateksowe, które dzięki odpowiedniej strukturze tworzą na ścianie powierzchnię ochronną, odporną za zmywanie i uszkodzenia mechaniczne.

W pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność, optymalnym rozwiązaniem są farby zabezpieczające przed rozwojem pleśni i grzybów. Wybierając z kolei farbę do pokoju dziecka, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona produktem antyalergicznym, posiadającym odpowiednie atesty. W salonie, czy sypialni świetnie sprawdzą się natomiast klasyczne i tańsze farby akrylowe. Co prawda, w większości przypadków są one słabo odporne na zmywanie, ale ich przystępność cenowa dobrze motywuje do przeprowadzenia zmian w mieszkaniu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.