×

Fotele uszaki – zalety użytkowania

Fotele uszaki – zalety użytkowania

Fotele uszaki są nie tylko modne, ale przede wszystkim piękne i bardzo wygodne. Odpowiednio dobrane mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. To tylko nieliczne z zalet tych wspaniałych foteli, które każdy powinien mieć w swoim domu lub mieszkaniu.

Historia uszaków

Pochodzenie uszaków nie jest do końca znane. Według niektórych źródeł, ich projekt powstał w Anglii, której mieszkańcy upodobali sobie surowe, kamienne wnętrza ogrzewane ciepłem z kominka. Fotele uszaki miały za zadanie nadać pomieszczeniom przytulnego charakteru i nieco złagodzić ich wystrój.

Można jednak znaleźć też informację, że uszaki po raz pierwszy pojawiły się we Francji, na dworze króla Ludwika XIV. Stylizowane były na królewski tron, toteż były wygodne, stabilne, mocne i podkreślały status siedzącego na nim człowieka.

Wygląd

-Fotele uszaki mają trzy główne elementy, po których można je poznać. Należą do nich nogi, podłokietniki i uszy, czyli boczne listwy okalające plecy siedzącego. Listwy te stworzone są w taki sposób, że przypominają skrzydła. Co ciekawe, pierwsze fotele budowane były tylko z drewna – wyjaśnia reprezentant salonu Scarlett Meble.

Najważniejszym, bo rozpoznawczym elementem tych foteli są uszy, od których wzięła się ich nazwa. Mogą one być wygięte na różne sposoby, od tych klasycznych osłaniających tylko głowę i ramiona, przez delikatnie wygięte, odsłaniające talię siedzącego, aż po przeciągnięte po sam dół, odsłaniające całą sylwetkę jego użytkownika.

Charakterystyczne dla uszaków są także ich nóżki – krótkie, a jednocześnie ciężkie i przytłaczające. Klasycznym typem są nóżki wygięte w kształt litery „S”, jednak obecnie najczęściej spotyka się fotele na nóżkach w kształcie zwężającego się ku dołowi walca.

Zalety użytkowania

Fotele uszaki to meble niesamowicie wygodne, dzięki czemu spokojnie można spędzić w nich długie godziny. Świetnie sprawdzą się w domu mola książkowego, który często przesiaduje w jednej pozycji przez dłuższy czas. To również idealny mebel do oglądania telewizji.

Fotele uszaki są też jednym z najpopularniejszych mebli wśród świeżo upieczonych mam, które ich wygodę odkrywają podczas karmienia piersią. W tym przypadku pomocne jest nie tylko szerokie oparcie, ale przede wszystkim wygodne podłokietniki fotela.

Ostatnią, jednak wcale nie najmniej ważną cechą tego typu foteli jest ich elegancki wygląd. Ten mebel doda smaczku każdemu wnętrzu. Jeśli postawicie na model w zdecydowanym, oryginalnym kolorze, stanie się on głównym punktem waszego salonu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.