×

Fotele — wszystko, co warto i trzeba o nich wiedzieć

Fotele — wszystko, co warto i trzeba o nich wiedzieć

Fotel to chyba ulubione miejsce wypoczynku większości członków rodziny. Choć sofa pozwala siedzieć wygodnie kilku osobom, jednak to fotel daje maximum komfortu podczas wypoczynku. Wybór foteli jest przeogromny, fotele muszelki, uszaki, bujane czy z podnóżkiem. Przy tak dużej ilości modeli, kolorów i form, trudno podjąć decyzję i zdecydować się na konkretny produkt. Co więc warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Parę słów o historii fotela

Można by napisać, że fotel, jaki jest, każdy widzi. Większy i wygodniejszy od krzesła. Z szerszym i niżej położonym siedziskiem. Odpowiednio profilowanym niższym lub wyższym oparciem oraz wygodnymi podłokietnikami.

Ich historia sięga daleko w przeszłość. Pierwsze fotele były tronami, wykonywanymi z mało wygodnych materiałów, czyli drewna lub kamienia. Często bogato zdobione symbolizowały władzę. Jeszcze w średniowieczu pełniły funkcję reprezentacyjną, dopiero kolejna epoka przyniosła zmiany. W renesansie zaczęły powstawać miękkie i wygodne fotele dla zwykłych śmiertelników. W baroku zaś stworzono wiele różnych form i rodzajów foteli, których inspiracje są widoczne również we współczesnych modelach, choć w całkowicie unowocześnionej formie.

Wiek XIX przynosi kolejne zmiany. Powstaje tapicerka sprężynowa, która staje się powszechnie stosowana przy produkcji kanap oraz foteli. To dzięki temu rozwiązaniu mogły powstać duże i wygodne fotele klubowe, czy duże i miękkie fotele wypoczynkowe.

XX wiek to rewolucja również we wzornictwie meblowym. Fotele zyskują nowe formy, zmienia się również ich stylistyka, która staje się prostsza i bardziej wysmakowana. Do ich produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne, co zwiększa możliwości projektowe.

Rodzaje foteli – czym się od siebie różnią?

Sklepy meblowe oferują szeroki wybór różnych foteli. Różnią się formą, wielkością, rodzajem podłokietników i oczywiście różnorodnymi tapicerkami. Można jednak wyróżnić kilka charakterystycznych typów modeli:

Fotele tradycyjne – klasyczne – mają dość proste kształty. Siedzisko może być nieco wyżej lub niżej, również różnorodne są formy podłokietników, które mogą być tapicerowane lub z drewna. W okresie PRL powstało kilka modeli foteli klasycznych, które łączą wygodę z prostym i eleganckim designem oraz ergonomią. Dzięki temu do dziś cieszą się dużą popularnością, a wiele powstających współcześnie modeli jest na nich wzorowanych. Warto tu wymienić, chociażby fotel 366 (Bunny) projektu Chierowskiego, czy też fotel typ 300-190 tzw. lisek, którego projektantem był Henryk Lis.

Fotel uszak – to dość duży fotel z wysokim oparciem i tapicerowanymi podłokietnikami. Osoba w nim siedząca jest otulona niemal z każdej strony i może się niemal schować w „ramiona” fotela. Doskonały mebel na chłodne jesienne i zimowe wieczory, by siedzieć z książką w ręku. Skąd nazwa „uszak”? Pochodzi od charakterystycznych dla tego modelu brzegów oparcia, które są wywinięte, tak, że można o nie wygodnie oprzeć głowę i nieco przypominają uszy.

Fotel muszelka – to dość nieduży fotel o charakterystycznej formie, która przypomina muszelkę. Choć jest nieduże, a oparcie jest znacznie niższe niż fotelach typu uszak, jest również niezwykle wygodny. Doskonale się sprawdzi w mniejszych salonach, czy innych pomieszczeniach, np. sypialni.

Fotel bujany – wielu osobom kojarzy się z bujanym, wiklinowym fotelem, który można było spotkać w mieszkaniu dziadków. Choć nie był bardzo wygodny, ze względu na dość twarde siedzisko i oparcie, jednak radość z bujania była ogromna. Dziś wybór modeli bujanych jest znacznie szerszy i są one znacznie wygodniejsze. To idealny dodatek do dziecinnego pokoju, by wygodnie się bujając usypiać maluszka.

Fotel z podnóżkiem – prawdziwy odpoczynek dla ciała to wygodny fotel i coś wygodnego pod nogi. Wbrew pozorom podnóżek to nie zbędny dodatek do fotela, ale mebel, który umożliwia właściwe ułożenie zmęczonych nóg, np. po całodziennej pracy w pozycji stojącej. Fotel z podnóżkiem to idealne połączenia do wypoczynku.

Fotele designerskie – to nowoczesne modele, które trudno zaliczyć do jednej konkretnej grupy. Często mają cechy uszaków lub muszelki, ale wychodzą poza ustalone standardy. To idealne meble dla tych, którzy szukają do swojego domu czegoś ciekawego. Jeśli szukasz niebanalnego fotela do swojego salonu, sprawdź propozycje foteli designerskich na https://furniro.pl/produkty-kategoria/meble/fotele/.

Jak dobrać model fotela do wnętrza?

Wybór fotela nie jest taki oczywisty. Musi on bowiem spełnić kilka warunków, być wygodny, trwały i dopasowany do wnętrza. Oto, na co warto zwrócić uwagę, kupując fotel.

Styl – wybierając fotel do salonu lub sypialni, musi on harmonijnie współgrać z aranżacją wnętrza. Dlatego inny model będzie pasować do wnętrza o stylistyce skandynawskiej,  a inny do pomieszczeń loftowych. Nieco więcej swobody masz, wybierając fotel do mieszkania w stylu eklektycznym.

Rozmiar – duży fotel w małym pomieszczeniu może zdominować, a nawet zagracić przestrzeń. Dlatego oceń dokładnie, ile możesz przeznaczyć miejsce nie tylko na sam fotel, ale również ile przestrzeni pozostanie wokoło. Duże modele sprawdzą się z pewnością w obszernych pomieszczeniach, do małych salonów warto sięgnąć np. po fotele typu muszelka.

Kolor – tak jak styl, musi współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia. Warto również pamiętać, że do mniejszych pomieszczeń lepiej wybrać obicia w jaśniejszych barwach. Nie muszą być one jednak nudne. Elegancki i wygodny fotel może bowiem stanowić ciekawy akcent kolorystyczny.

Kwestie techniczne – czyli materiał obicia oraz wypełnienie. Wybór obicia to nie tylko kwestia koloru, lecz również trwałości, czy odporności na zabrudzenia. Im lepszy gatunkowo materiał, tym dłużej fotel zachowa piękny wygląd. Istotne jest również wyplenienie siedziska, czy jest to pianka poliuretanowa, czy też sprężyny. Ma to wpływ nie tylko na wygodę użytkowania, ale również trwałość mebla.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter