×

Fototapeta, już nie kiczem rodem z PRLu

Fototapeta, już nie kiczem rodem z PRLu

fototapetyJeszcze do niedawna fototapety kojarzyły się większości z nas z koszmarnym widoczkiem na ścianie, który zamiast zdobić wnętrze nadawał mu kiczowatego nastroju. W dzisiejszych czasach dostępne w sprzedaży fototapety oraz ich najwyższa jakość są w stanie nie tylko zmienić wystrój wnętrza ale również idealnie odwzorować każdy styl aranżacyjny.

Dekorowanie ścian fototapetami należy rozpocząć od odpowiednio dobranego rodzaju a także motywu. To właśnie wzór tapety obok wyboru materiału z jakiego jest wyprodukowana i dokładności jej naklejenia na ścianie decyduje o końcowym efekcie aranżacji.

Dziś fototapeta może z powodzeniem znaleźć swoje idealnie dopasowane miejsce w każdym pomieszczeniu mieszkania zarówno w salonie jak i w pokoju dziecka, sypialni a nawet w łazience. W zależności od rodzaju wnętrza polecane są różne modele tapet. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak kuchnia czy łazienka polecane są zmywalne tapety winylowe. W pozostałych wnętrzach doskonale sprawdzić się może w zasadzie każdy rodzaj fototapety.

Ponieważ fototapeta stanowiąca oryginalną dekorację wnętrza najczęściej znajduje zastosowanie na jednej z centralnych ścian, przed jej położeniem należy powierzchnię wybranej ściany odpowiednio przygotować. W przypadku ścian wykonanych z płyt gipsowo kartonowych przed naklejeniem tapety należy je wyszpachlować, a następnie dokładnie oszlifować. Z kolei ścianę, na której położona jest warstwa farby koniecznie trzeba dobrze wymyć używając do tego celu specjalnego płynu. Każdy ubytek tynku bądź nawet niewielką rysę warto przed położeniem tapety zaszpachlować i zeszlifować nadmiar zaschniętej szpachli. Żeby fototapeta nie odklejała się i stanowiła jedność ze ścianą trzeba trzymać się profesjonalnej zasady, która mówi, że powierzchnia ściany musi być gładka, czysta i sucha.

Zazwyczaj fototapeta gotowa do naklejenia na ścianie w odróżnieniu od pozostałych tapet ma już idealnie docięte i dopasowane do siebie poszczególne bryty pasów. Stanowi to duże ułatwienie szczególnie dla osób, które samodzielnie podejmą się pracy związanej z tapetowaniem. Wystarczy jedynie idealnie dopasować do siebie kolejne arkusze tapety by uzyskać efekt spójnego obrazu.

Ponieważ warstwę kleju zgodnie z zleceniami producentów nakłada się bezpośrednio na tapetę a nie na ścianę, aby ułatwić sobie zadanie warto skorzystać ze specjalnego stołu przeznaczonego do tapetowania bądź wygospodarować wygodne do tego rodzaju zadania miejsce w domu. Klej rozprowadza się na powierzchni tapety pędzlem ławkowcem rozpoczynając od środka arkusza i kierując się w stronę jego brzegów. Po nałożeniu każdego pasma tapety na ścianę należy je docisnąć dłońmi, a następnie wyrównać powierzchnie wykorzystując do tego specjalną szczotkę lub suchą ściereczkę. W celu zatarcia łączenia poszczególnych brytów tapety warto je docisnąć gumowym wałkiem.

Artykuł przygotowany przez:
Sklep internetowy szablon-studio.pl
ul. Mielczarskiego 1/3
42-200 Częstochowa
tel. 609 741 032
gg 15613125

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.