×

Gotowanie z dzieckiem – stwórz odpowiednią przestrzeń we wnętrzu

Gotowanie z dzieckiem – stwórz odpowiednią przestrzeń we wnętrzu

kuchniaPomoc w pieczeniu ciasta lub przygotowanie pierogów na święta to czynności, które każda z nas z pewnością pamięta z dzieciństwa. Chyba nie ma dziewczynki, która nie  podpatrywałaby swojej mamy przy gotowaniu. Jeśli właśnie teraz to Ty jesteś mamą i chciałabyś razem ze swoją córką (synkiem) przyrządzić niezbyt trudne potrawy, warto odpowiednio przystosować kuchnię do wspólnego gotowania. Jak? Mamy dla Was kilka porad.

Własny kącik dziecka

Pierwszą ważną dla dziecka rzeczą jest własny kącik w kuchni. Mowa tutaj oczywiście nie o wyodrębnieniu osobnego miejsca, ale np. o jednej szufladzie, w której nasza pociecha miałaby wszystkie swoje miseczki,  łyżeczki i inne kolorowe zabawkowe sprzęty, przydatne przy wspólnym gotowaniu z mamą lub tatą. Miejmy na uwadze, by „narzędzie kuchenne” dziecka nie były ostre, a dostosowane do jego wieku, czyli mające łagodne zakończenia, które odpowiednie będą przy najprostszych czynnościach. Ciekawym rozwiązaniem jest oznaczenie szafki dziecka specjalną naklejką. Tym samym dziecko nauczy się, by nie otwierać innych szafek.

Miejsce dostosowane do wspólnego gotowania

Drugim elementem godnym uwagi jest duży blat, przy którym będą mogli przygotowywać potrawy i rodzice i dzieci. Przy blacie warto postawić szeroki i stabilny stołek dla dziecka, za pomocą którego maluch będzie mógł wygodnie pomagać. Jeśli mamy większą kuchnię, można też postawić mały stoliczek, przy którym dziecko samo będzie wykonywało swoje niewielkie prace.

Bezpieczeństwo

Trzecią niezwykle ważną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas przebywania w kuchni. W tym celu warto wyposażyć pomieszczenie w odpowiednie sprzęty AGD (porady o tym, jak je wybrać są dostępne w tym miejscu), takie jak piekarnik z systemem zimnych drzwi oraz kuchenkę indukcyjną, która nie wytwarza gorąca. Dobrym rozwiązaniem jest także bateria kuchenna wyposażona w termostat, która zapobiegnie oparzeniu się dziecka podczas mycia składników lub rączek.

Wspólne gotowanie to nie tylko świetna zabawa, ale i nauka. Co więcej, to forma zbliżenia się rodziców i dzieci.

Czy często gotujecie ze swoimi dziećmi?

Portal ekspercki o AGD

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.