×

Inteligentne domy pod Warszawą. Przyszłość jest dziś

Inteligentne domy pod Warszawą. Przyszłość jest dziś


Stosowane dzisiaj w inteligentnych domach rozwiązania, jeszcze niedawno pozostawały w sferze marzeń.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, mieszkanie w inteligentnych domach jest bardziej komfortowe.

System zarządzający domem

Zwykle działanie domów inteligentnych jest oparte na systemie Home Management System (HMS), który zamiennie nazywany jest również Building Management System (BMS). Odpowiednie zaprogramowanie systemu sprawia, że poszczególne podsystemy mogą zostać uruchomione lub wyłączone bez interwencji człowieka. Warto zauważyć, że dzisiaj kierowanie systemem HMS jest możliwe przy użyciu urządzeń mobilnych, dzięki połączeniom Bluetooth i WiFi.

Udogodnienia w inteligentnych domach

Należy zauważyć, że istnieją różne, mniej lub bardziej rozbudowane systemy. Najobszerniejsze z nich obsługują w zasadzie całe domy, od sprzętu RTV i AGD, po okna, czy podłogi. Podstawowe wersje HMS ograniczają się do obsługi jedynie kilku instalacji domowych.

Poniżej opis najczęstszych funkcji BMS

Kontrola poziomu temperatury

HMS pozwala kierować poziomem temperatury w budynku. Zaopatrzony w czujnik system podkręca lub wyłącza ogrzewanie, utrzymując stałą temperaturę powietrza. Użytkownik może również tak zaprogramować system, aby w konkretnych przypadkach ustawiana była określona temperatura. Umożliwia to np. wyłączenie ogrzewania w godzinach, gdy nikogo nie ma w domu. Jednocześnie, ustawienie godziny włączenia ogrzewania pozwala ocieplić je przed powrotem domowników. Warto zauważyć, że kontrola ogrzewania przez system pozwala zaoszczędzić pieniądze. Poziom grzania jest bowiem zawsze optymalny. Co więcej, energia nie jest marnowana, kiedy nie jest potrzebna.

Okna i podłogi

System HMS bardzo często jest również zintegrowany z podłogą i oknami. W przypadku podłóg chodzi głównie o ich podgrzanie. Odpowiedni program umożliwia ich ogrzanie o poranku, aby domownicy nie marznęli podczas rannej wyprawy do łazienki. System kontroluje również otwieranie i zamykanie okien. Jest to rozwiązanie przydatne, kiedy po wyjściu z domu nie ma się pewności co do zamknięcia wszelkich okien. Można zrobić to na odległość, wykorzystując swojego smartfona.

Sprzęt elektryczny

System HMS wykorzystywany jest oczywiście również do kontroli sprzętu elektrycznego. Odpowiednie ustawienia wprowadzone do systemu wieczorem sprawiają, że po przebudzeniu gotowa jest kawa w ekspresie, a ulubiony kanał telewizyjny włącza się bez używania pilota.

Domy inteligentne w Polsce

Coraz więcej domów inteligentnych powstaje również w naszym kraju. Najwięcej z nich obecnych jest pod Warszawą, czego przykładem jest ta inwestycja: http://www.ventana.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.