×

Jak dbać o czystość i świeżość pościeli w ciepłe dni?

swiezosc poscieli

Jak dbać o czystość i świeżość pościeli w ciepłe dni?

Czystość w łóżku to podstawa dla zdrowego i komfortowego snu. Jeśli zależy Ci na higienicznych warunkach, koniecznie poznaj najważniejsze zasady dbania o świeżość pościeli podczas letnich i ciepłych dni.

Jak często należy zmieniać pościel?

Ciężko jednoznacznie wskazać sztywne ramy czasowe dotyczące tego, kiedy pościel należy wrzucić do pralki. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i preferencji użytkowników. Wiele osób decyduje się na zmianę poszewek raz w tygodniu lub co 14 dni. Wpływ na częstotliwość ma zapach, rodzaj tkaniny, ilość czasu, a także temperatura panująca w pomieszczeniu. Z reguły częściej trzeba zmieniać pościel latem ze względu na nadmierną potliwość i szybsze gromadzenie się w łóżku wilgoci.

Istnieją też szczególne grupy osób, które powinny pościele prać częściej. Wśród nich należy wymienić m.in. alergików, dzieci oraz niemowlęta. Również osoby mające słaby układ odpornościowy, muszą w szczególny sposób troszczyć się o czystość swojego łóżka (zarówno pościeli, jak i materacy, kołdry oraz poduszki).

Pielęgnacja po zakupie

Jeszcze przed pierwszym użyciem warto wyprać pościel. Choć taka informacja nie znajduje się na metce, warto o niej pamiętać. Na każdym etapie produkcji tkanina kontaktuje się z rozmaitymi powierzchniami i gromadzą się na niej liczne bakterie. Jeśli zależy Ci na tym, aby wraz z upływem czasu wybrane poszewki nie straciły intensywności barw — wymocz je w letniej wodzie z dodatkiem octu lub specjalistycznego środka i dopiero później wrzuć do pralki.

Przed pierwszym użyciem warto wyprać pościel również ze względu na zapach. Po wyjęciu z opakowania materiały nie pachną atrakcyjnie. Czyszczenie z zastosowaniem ulubionych domowych detergentów z pewnością podniesie komfort użytkownika poszewek podczas snu.

Pranie pościeli, a materiał

Wszystkie pościele powinny być prane w maksymalnie gorącej wodzie. Jednocześnie jednak temperatura nie może przekraczać wartości, którą na metce umieścił producent. Jak skutecznie wyeliminować bakterie i szkodliwe drobnoustroje? Z reguły zalecane jest łączenie detergentów z wodą w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Zależy to jednak od rodzaju tkaniny.

  • Bawełna — to najchętniej wybierana tkanina. Należy prać ją w 60 stopniach Celsjusza, a dzięki temu jest łatwa do utrzymania w czystości.
  • Jedwab — wymaga prania w 30 stopniach Celsjusza.
  • Len — ten materiał można prać nawet w wysokiej temperaturze. Z reguły jako optymalną wartość wskazuje się 60 stopni Celsjusza.

Pamiętaj o tym, że czystość to podstawa zdrowego snu. Dbaj o swoją pościel i zapewnij sobie wysoki komfort podczas nocnego wypoczynku.

Artykuł sponsorowany.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter