×

Jak dobierać lampy dziecięce do wieku dziecka?

bokado-lampydzieciece

Jak dobierać lampy dziecięce do wieku dziecka?

bokado-lampydziecieceŚwiatło jest niezbędne do życia dla każdego stworzenia na ziemi. Również na małe dzieci wpływa ono stymulująco, choć my często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Odpowiedni dobór lamp dziecięcych nie tylko do naszych gustów, ale przede wszystkim do wieku dziecka jest niezbędny, aby zachować bezpieczeństwo kontaktu dziecka z źródłami światła, ale również podnieść komfort swojego życia. Oto kilka porad, na co zwrócić uwagę w poszczególnych stadiach życia dzieci.

W przypadku noworodków i niemowląt, które swój czas spędzają głównie na leżeniu w łóżeczku, istotne jest, aby źródło światła nie znajdowało się bezpośrednio przed oczami dziecka. Na suficie, jeśli nie mamy możliwości przesunięcia lampy, musi być ona zabezpieczona odpowiednim abażurem albo kinkietem, najlepiej w matowym wykończeniu i kolorze, który rozproszy światło. Dodatkowo, w pokoju warto, aby była niewielka lampa dziecięca, niedostępna jednak dla dziecka – dzięki czemu w nocy nie będziemy musieli razić siebie i dziecka głównym światłem, ale po prostu zapalimy niewielką lampkę. Istnieją różne wersje tych lamp, dające rozmaite światło oraz oferujące zarówno świecenie po dotknięciu, jak i naciśnięciu przycisku czy wyczuwające ruch. Od rodzaju lampki zależy zwykle jej cena.

Gdy dziecko już zaczyna się poruszać, ale jeszcze nie rozumie naszych zakazów i nakazów, wszystko będzie je interesować. W tym wieku lampy dziecięce powinny stać w miejscu niedostępnym dla dziecka, zarówno pod względem samej lampy, jak również jej kabla i włącznika. Kabel może być niebezpieczny również dla starszego dziecka – trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Włącznik odkryty przez dziecko będzie namiętnie wykorzystywany do świecenia i gaszenia światła, co może doprowadzić nawet do zwarcia i spalenia lampki. Warto natomiast, aby lampy dziecięce miały ciekawe wzory abażurów i rzucały cienie na ściany, ponieważ stymuluje to umysł dziecka.

Gdy dziecko idzie do przedszkola i szkoły, będzie więcej czasu spędzać przy biurku. Wówczas warto zamontować tam lampkę dziecięcą, która da skoncentrowane światło ograniczone odpowiednim abażurem i skierowane na biurko, nie zaś na twarz dziecka. Warto wybierać w tym przypadku lampki praktyczne, z długimi wysięgnikami, łatwe do ustawienia. Dobrze będzie zaopatrzyć je w żarówki LED albo energooszczędne, które nie będą tak bardzo się nagrzewać.

Zawsze warto również, aby dzieci miały niewielkie lampy dziecięce przy łóżku. Dobre będą te sterowane dotykiem, z różnymi stopniami natężenia światła. Młodszym dzieciom ułatwią zasypianie, a u starszych mogą służyć do czytania przed snem.

Co jest istotne w przypadku lamp dziecięcych?

Wystrój pokoju dziecięcego jest niezwykle istotny, ale zwykle – całkiem słusznie – skłaniamy się ku rozwiązaniom praktycznym, estetykę stawiając jednak na dalszym planie. Nie oznacza to, że pokój dziecka jest nieładny, a raczej, że jest ładny w swojej funkcjonalności. Do istotnych i niezbędnych elementów wyposażenia takiego pokoju należą z pewnością lampy dziecięce. Obecnie w sprzedaży jest ich bardzo wiele, jeśli chodzi o modele i rodzaje, dlatego ważne jest, aby rodzice sami zauważyli, które lampy sprawdzą się najlepiej i będą dobrze służyły dziecku.

Istotne jest przede wszystkim rozmieszczenie lamp oraz ich rodzaj. W przypadku małych dzieci, nie tylko niemowląt, ale również tych nieco starszych, niewskazane są lampy dziecięce, które posiadają odsłonięte źródło światła. To sprawia bowiem, że dziecko, które patrzy w lampkę, może doznawać bólu oczu, a przy niektórych sytuacjach nawet doprowadzić do uszkodzenia wzroku. Dobrze jest więc decydować się na lampy o osłoniętych żarówkach, zarówno w oświetleniu sufitowym, jak i ściennym czy biurkowym. W tym ostatnim przypadku źródło światła powinno być skoncentrowane, ale lampka musi świecić na biurko, a nie w oczy dziecka.

Drugą istotną kwestią jest włącznik lampy dziecięcej. Oczywiście, im dziecko starsze, tym lepiej, aby włącznik miało w zasięgu wzroku, bo pozwala to na samodzielne wykonywanie obowiązków i świecie oraz gaszenie światła, gdy jest to niezbędne. Jednocześnie jednak mniejsze dzieci mogą być zafascynowane tym, jak działa włącznik, i gasić oraz zapalać światło w kółko. Doprowadzi to nie tylko do nieprzyjemnych efektów powiązanych z widzeniem, ale również może spowodować przegrzanie żarówki, przepalanie przewodów, a w przypadku starych instalacji – zwarcie i porażenie prądem. Włącznik powinien więc być odpowiednio zabezpieczony.

Takie samo zabezpieczenie dotyczy kabla lampek dziecięcych. Małe dziecko może się w niego zaplątać, nawet w zabawie, i zrobić sobie krzywdę. Zabezpieczenie kabla jest priorytetem, aby mieć pewność, że dziecko podczas zabawy nie będzie próbowało rzeczy zakazanych czy groźnych dla jego zdrowia.

Dobrze jest również kupować lampy dziecięce, które posiadają odpowiednie atesty i dopuszczone są do działania właśnie w otoczeniu dzieci. Często lampy takie mają różne kolory, ale jeśli dziecko jest starsze, może chcieć odmiany. O ile rodzice się na takie odmiany zgadzają, to powinni wybrać lampy, w których abażury można dokupować za niewielkie pieniądze, zwłaszcza że dziecięce gusta mogą zmieniać się z dnia na dzień.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.