×

Jak kupić płytę gazową do zabudowy? 3 pytania, które trzeba sobie zadać przy wyborze kuchenki

Jak kupić płytę gazową do zabudowy? 3 pytania, które trzeba sobie zadać przy wyborze kuchenki


Duet: płyta gazowa i piekarnik do zabudowy, w wielu domach zastępuje wolnostojący sprzęt dwa w jednym. Przede wszystkim dzieje się tak dlatego, że to znacznie lepiej, bardziej nowocześnie wygląda. Jednak są i inne powody, jak na przykład chęć dobrania produktów pod względem funkcjonalności, a nie marki.

Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie pytania warto sobie zadać przy wyborze płyty gazowej, aby podjętej decyzji nie żałować tuż po zakupie.

Jaki rozmiar i kształt płyty gazowej?

Przede wszystkim na samym początku należy się zastanowić nad tym, jaki rozmiar płyty potrzebujemy, a zatem – ile osób będzie z niej korzystać, czy raczej – dla ilu osób i jak często będzie na niej gotowane. Dla singla lub rodziny, która rzadko jada w domu wystarczą dwa palniki, dla 4-osobowej rodziny – cztery, a dla większej, a także gotującej bardzo często i bardzo dużo – 5 i więcej.

Jest to ważne przede wszystkim z uwagi na cenę kuchenki, a także na miejsce, jakie zajmuje. W niewielkiej kuchni lub aneksie kuchennym, gdzie powierzchnia blatu jest mała, nie ma co zabudowywać szerokiej na 58 cm lub więcej płyty. To może być nawet niebezpieczne.

Najpopularniejsze są płyty kwadratowe o szerokości 58-60 cm, które posiadają 4 palniki. Jest to o tyle rozsądne rozwiązane, że większość piekarników też jest tej wielkości. Wtedy jeśli decydujemy się je zabudowywać w jednej szafce – znacznie lepiej się to prezentuje. Są i modele szersze, a także w kształcie prostokąta – podłużne, w których w ciągu jest po jednym palniku (sprawdzają się na płytkim blacie), a także np. z pięcioma palnikami o nierównomiernym rozmieszczeniu. Na uwagę zasługują również rogowe kuchenki, czy te o nieregularnych kształtach: owalne. Każdy z modeli kuchenki można zobaczyć i porównać w internecie (http://www.homebook.pl/produkty/plyty-gazowe-do-zabudowy).

Z jakiego materiału wybrać kuchenkę gazową?

Okazuje się, że płyty gazowe mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. W sklepach znajdziemy zarówno wykończone ze stali szlachetnej, emaliowane, ceramiczne, jak i najbardziej nowoczesne – z hartowanego szkła.

Wiadomo – każde tworzywo ma swoje wady i zalety. Płyty ze stali nierdzewnej są najczęściej wybierane, gdyż są stosunkowo niedrogie, świetnie się prezentują i są dość łatwe w czyszczeniu, chociaż mogą powstawać na nich zarysowania. Jeszcze tańsze są modele emaliowane, które łatwo jest utrzymać w czystości jednak prezentują się dość klasycznie, co nie każdego zadowoli. Z kolei płyty ceramiczne i szklane są znacznie droższe, jednak bardzo dobrze prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach. Nie są zbyt łatwe w czyszczeniu.

Jak widać – wybór materiałów jest duży i nie da się znaleźć ideału. Warto zastanowić się nad tym, jakimi funduszami się dysponuje i czy zależy nam na wyglądzie, czy na praktyczności.

Jakie palniki i ruszt w płycie gazowej?

O ilości palników była już mowa przy wielkości kuchenki. Wspomniano także o tym, że najpopularniejsze są te z 4. Takie wyposażone są w dwa obszary o średniej mocy, jeden o mniejszej i jeden o znacznie większej. Zdarza się też, że dodatkowo mamy do czynienia z palnikiem typu WOK, który ma podwójną, a czasami nawet potrójną koronę, dzięki czemu zapewnia znacznie większy płomień. Wtedy znajduje się on w centralnym miejscu.

Palniki na kwadratowej, standardowej płycie rozmieszczone są równomiernie, dzięki czemu bez trudu mieści się na nich kilka garnków, czy patelni. Wybierając płytę mniejszą lub o niestandardowym kształcie trzeba się liczyć z tym, że gotowanie może być mniej ergonomiczne. Warto to przemyśleć.

Jeśli chodzi o ruszt, to jest jego kilka rodzajów. W niektórych płytach jest jednolity na całej powierzchni, przez co dość trudno się go czyści, gdyż jest nieporęczny i zbyt duży, by zmieścił się do zlewu. Ponadto dla małych garnków może okazać się niestabilny. Zdecydowanie lepiej jest wybrać ruszt dzielony na dwie części. Łatwiej się go myje, jest też lepszy niż nowoczesne ruszty skonstruowane osobno dla każdego palnika, które nie są stabilne, choć płyta z takim rozwiązaniem świetnie się prezentuje.

Ruszty nie różnią się między sobą tylko budową, ale również materiałem, z jakiego zostały wykonane. Kupić można emaliowane lub żeliwne. Pierwsze z nich są tanie, lekkie, łatwiej się je myje i są bardziej odporne na działania środków czystości. Żeliwne lepiej się prezentują, są bardziej trwałe i stabilne.

To trzy podstawowe pytania, na które należy poszukać odpowiedzi, zanim zakupi się płytę gazową. Jeśli poznamy różnice pomiędzy materiałami z jakich wykonano płytę i ruszt, zastanowimy się nad niezbędną ilością palników i wielkością kuchenki, to możemy przejść do wyboru konkretnego egzemplarza.

Okap podszafkowy to kolejny ważny element, który należy uwzględnić przy wyborze płyty gazowej do zabudowy w kuchni. Okap podszafkowy jest zintegrowany z szafką wiszącą nad płytą i skutecznie usuwa zapachy i opary powstałe podczas gotowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie tylko dbamy o świeże powietrze w kuchni, ale także utrzymujemy czystość i estetykę wnętrza. Wybierając płytę gazową do zabudowy, warto zwrócić uwagę na dostępne modele okapów podszafkowych i dopasować je do aranżacji kuchni oraz preferencji estetycznych. Okap podszafkowy to praktyczne rozwiązanie, które pozwoli efektywnie wentylować przestrzeń kuchenną i utrzymać czyste powietrze w pomieszczeniu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.