×

Jak markizy pozwalają chronić okna

Jak markizy pozwalają chronić okna

markizy oknaMarkizy są niezwykle praktycznym i eleganckim rozwiązaniem. Odpowiednio dobrane podnoszą walory estetyczne naszego domu, a także pozwalają spędzać czas w ogrodzie, nawet w upalne dni.

Markizy – trochę o ich konstrukcji i słabych stronach

Markizy nie są bardzo skomplikowane i można powiedzieć, że są bardzo proste w montażu oraz obsłudze. Wynika to właśnie z prostoty ich konstrukcji. Z reguły składają się z ramion, kawałka materiału oraz wałka, na którym znajduje się materiał. Wiele osób zarzuca markizom, że są nietrwałe, podatne na uszkodzenia przez wiatr oraz działanie promieni słonecznych. O ile w przypadku działania wiatru musimy powiedzieć wprost – jeśli nie złożymy rolety przed silnym wiatrem, to ta na pewno ulegnie uszkodzeniu. Nie dlatego, że jest delikatna, ale po prostu wynika to z praw fizyki. Jeśli idzie zaś o promienie słoneczne, to większość współczesnych markiz pokrywana jest dodatkowymi powłokami akrylowymi, które chronią je przed wyblaknięciem.

Markizy, skuteczna ochrona dla okien

Nie oszukujmy się, nic nie jest na zawsze oraz nie jest tak trwałe jak się nam wydaje. Jeśli by tak było, to producenci stolarki okiennej sami strzelaliby sobie w stopę. Nawet najwyższej jakości okna po jakimś czasie zaczną zaczną tracić kolory, dzieje się tak w wyniku promieniowania UV. Markizy warto montować nie nad każdym oknem, ponieważ to byłby obłęd, ale nad tarasem.

W ten sposób markizy spełnią swoją podstawową funkcję, pozwolą spędzić czas na świeżym powietrzu, bez narażania się na przegrzanie, bądź ewentualne oparzenia słoneczne. Wybrane przykrycie zapobiegnie szybszemu zużyciu się drewnianemu tarasowi oraz – o ile posiadamy rośliny na tarasie – ochronią je przed wysuszeniem.

Póki co mało osób korzysta z markiz i decyduje się na ich montaż do elewacji zewnętrznej. Dzieje się tak, że dotychczas królowało w Polsce budownictwo piętrowe. Dopiero od niedawna buduje się domy parterowe, które w zamyśle przeznaczone są do posiadania dużego tarasu oraz ogrodu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.