×

Jak poprawić jakość snu?

Jak poprawić jakość snu?

Problemy z zasypianiem i dobrym snem dotykają coraz większej grupy ludzi i to nie tylko starszych, ale również tych przed trzydziestką.

Przyczyn należy upatrywać przede wszystkim w tzw. siedzącym trybie życia, który obserwowany jest zarówno w pracy, jak i w domu. Mała aktywność fizyczna przekłada się na narastające z każdym rokiem bóle pleców, a te z kolei utrudniają odpowiedni sen. Niewyspanie ma bardzo istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie i jest w następstwie przyczyną stresu, spadającej wydajności, a może też stać się zaczątkiem poważniejszych schorzeń.

Zanim sięgnie się po porady lekarzy specjalistów i środki farmakologiczne, by poprawić jakość snu, trzeba zacząć od kilku podstawowych rzeczy, które można zrobić samemu. Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiedniego materaca do spania. I nie wystarczy prosta klasyfikacja „miękki czy twardy” – dobry materac powinien dopasowywać się do kształtu ciała , a kręgosłup w czasie snu winien znajdować się w jak najbardziej naturalnej pozycji.

Warto zwrócić uwagę na materace z pianki termoelastycznej wynalezionej w USA na potrzeby kosmonautów. Pianka sprawdzająca się podczas lotów kosmicznych i niwelująca niekorzystne, długotrwałe skutki przebywania w ograniczonej przestrzeni jest już wykorzystywana przy produkcji „cywilnych” materaców do spania. Materace, w których zastosowano tę piankę cechują się m.in.: dopasowaniem do kształtu ciała, reakcją na zmianę temperatury i znacznym zwiększeniem powierzchni podparcia ciała w stosunku do materaców starego typu. Te właściwości powodują, że materac Viscotherapy doskonale sprawdzi u osób z narastającym problemem bólu pleców oraz przy wielu innych schorzeniach związanych z kręgosłupem.

Innym ważny czynnikiem poprawiającym jakość snu jest wydzielenie osobnego pomieszczenia do spania, bez TV i komputera. Dobrze też znaleźć w ciągu dnia choć pół godziny na ćwiczenia fizyczne – taki codzienny rytuał znacząco poprawi sen. Jeśli do tego dojdzie odpowiednie zaciemnienie sypialni, ograniczenie picia alkoholu i palenia papierosów poranna kawa będzie już tylko dopełnieniem dobrze przespanej nocy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.