×

Jak powiększyć małą łazienkę?

Jak powiększyć małą łazienkę?

wnętrzeW małej łazience niestety trudno jest zmieścić wannę, kabinę prysznicową, pralkę, a przy tym obszerną umywalkę wraz z potrzebnymi meblami i jednocześnie WC, najlepiej z bidetem. No cóż, nie każdy może być takim szczęściarzem, ale to wcale nie oznacza, że trzeba się z tym faktem godzić na całe życie.

I choć metrów kwadratowych nie dodamy, to jednak możemy za sprawą pewnych wizualnych czynności nadać małej, wręcz ciasnej łazience optycznego wrażenia powiększenia.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby przy wejściu do pomieszczenia nie zalegały żadne przedmioty. Ważne jest, aby w tej części mieszkania było maksimum wolnej przestrzeni, bowiem ten właśnie jakże prosty, a nawet banalny trik pozwala na powiększenie małej łazienki. Stąd też wielu architektów czy też projektantów wnętrz jednogłośnie twierdzi, aby w małych pomieszczeniach instalować podwieszane urządzenia sanitarne. Również umiejętne połączenie kolorów sprawi, że nasza niewielka łazienka zyska na przestrzeni. Chodzi oczywiście o chłodne odcienie m.in. bieli, szarości, bladego fioletu, błękitu, jasnej zieleni lub pudrowego różu. Z kolei płytki ceramiczne czy tez użyta mozaika powinna być maksymalnie jak najbardziej błyszcząca i odbijająca światło.

Mała łazienka będzie wydawać się większa, jeśli zdecydujemy się także na lakierowane meble, elementy szklane  w postaci nawet lustrzanych płytek, chromowane baterie, czy też duże tafle luster.

Wybierając płytki ceramiczne warto swoją uwagę zwrócić na jej duże odpowiedniki. Mitem jest przekonanie, że do małych wnętrz pasują małe płytki i odwrotnie. Nic bardziej mylnego!

Duże formaty nie tylko optycznie dadzą wrażenie jednolitości i spójności, ale i złudnie wprowadzą w przekonanie o dużej przestrzeni. Ważny jest również sposób układania płytek. Prostokątne zawsze w małych pomieszczeniach układamy poziomo – wówczas optycznie poszerzają wnętrze, podczas gdy ułożone pionowo dodadzą mu wysokości. Podobna zasada dotyczy również wzorów, ale w tym przypadku należy zachować niebywałą rozwagę. Mocno zdobione płytki mogą zadziałać zupełnie odwrotnie i zamiast powiększyć pomieszczenie – zmniejszą je. Dlatego o wiele rozsądniej będzie zdecydować się na płytki o wyraźnej fakturze.

Mała łazienka lubi się z dużymi sprzętami. Dlatego warto wybierać obszerne umywalki, czy też kabiny prysznicowe. Bez obaw, pomieszczenie nie zrobi się mniejsze. W tym właśnie tkwi paradoks, bowiem umieszczanie małych przedmiotów w małej łazience daje wrażenie zatłoczenia. A gdy naszym marzeniem jest posiadanie jednocześnie kabiny prysznicowej i wanny?

Wcale nie trzeba z niego rezygnować. Oczywiście potrzebny będzie niewielki kompromis, który zakłada nałożenie na wybraną przez siebie kabinę prysznicową specjalnego parawanu nawannowego. Mała łazienka wyda się większa, jeśli odpowiednio zagramy w niej światłem. A to umożliwi nam oświetlenie w chłodnych jego odcieniach.

Więcej przydatnych informacji na stronie http://wygodnemieszkania.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.