×

Jak stylowo i funkcjonalnie oświetlić kuchenną wyspę? Kryteria wyboru lamp wiszących

Jak stylowo i funkcjonalnie oświetlić kuchenną wyspę? Kryteria wyboru lamp wiszących

Wyspa pełni w kuchni ważną rolę praktyczną i dekoracyjną. To niekwestionowany must have w nowoczesnych aranżacjach – bez względu na metraż pomieszczenia. Jak oświetlić kuchenną wyspę, by spełniała swoje wszystkie zadania i zdobiła wnętrze? Czy lampy wiszące spełniają swoją funkcję w tym miejscu? Sprawdźmy!

Przy kuchennej wyspie często siedzi lub stoi kilka osób jednocześnie. Korzystamy z niej z trzech lub nawet z czterech stron. Tutaj wykonujemy różne, precyzyjne czynności, jak krojenie składników. Nierzadko przy wyspie jemy, czytamy i pracujemy. Dlatego jej cały blat powinien być równomiernie oświetlony. Z zadaniem tym doskonale radzą sobie lampy wiszące, które emitują światło punktowo z góry. Nad blatem wyspy możemy zawiesić zarówno minimalistyczne, podłużne oprawy LED z tworzywa lub metalu, jak również nowoczesne lampy wiszące z niewielkimi, zabudowanymi kloszami, które świecą w dół, np. w loftowych klimatach. Jakimi kryteriami kierować się, wybierając oświetlenie wiszące nad wyspę w kuchni?

  1. Rozmiar wyspy kuchennej

Rozmiary wyspy kuchennej stanowią niezwykle istotne kryterium wyboru lamp. Do efektywnego, równomiernego oświetlenia niewielkiego blatu powinien wystarczyć jeden punkt świetlny. W przypadku większej wyspy z dłuższym blatem mogą być nam potrzebne co najmniej trzy lampy wiszące zamontowane w jednym rzędzie. Nie traktujmy lamp nad wyspą jako oświetlania głównego. Nie muszą one rozganiać mroku z wszystkich zakamarków. Mają skutecznie rozświetlać tylko blat wyspy, a pozostała część pomieszczenia może być skąpania w delikatnym półmroku.

  1. Wysokość pomieszczenia i funkcje wyspy

Nie zawsze nad kuchenną wyspą jesteśmy w stanie zamontować nowoczesne lampy wiszące na długich kablach. Im niższe pomieszczenie, tym będzie to trudniejsze. Najbezpieczniej jest kupić lampy wiszące z możliwością regulacji długości kabla. W przeciwnym razie, jeżeli chcemy uniknąć przeróbek i kombinowania, dokładnie przemyślmy wysokość, na jakiej znajdą się klosze. Przyjmuje się, że odległość pomiędzy kloszami lamp wiszących a blatem wyspy powinna wynosić co najmniej 1 metr. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie stać i pracować. Jeśli przy wyspie głównie siedzimy, np. zastępuje nam ona stół, możemy zamontować lampy niżej, jednak światło nie może razić w oczy ani przeszkadzać w utrzymywaniu kontaktu wzrokowego.

  1. Styl aranżacyjny

Stylistyka wyspy kuchennej powinny korespondować z ogólnym wystrojem pomieszczenia – podobnie, jak znajdujące się w jej obrębie lampy wiszące. W nowoczesnych wnętrzach doskonale prezentują się minimalistyczne, geometryczne oprawy LED z tworzywa, lampy wiszące z ciemnymi, metalowymi kloszami w stylu loftowym, modne żyrandole pająki oraz eleganckie modele z kulistymi, szklanymi, transparentnymi kloszami. Jeżeli nie chcemy, żeby oświetlenie kuchennej wyspy odwracało uwagę od pozostałych elementów wystroju, postawmy na możliwie prosty design.

  1. Wytrzymałość

Pamiętajmy, że lampy wieszane nad kuchenną wyspę muszą nadawać się do pracy w miejscach o podwyższonej temperaturze i wilgotności powietrza. Powinny też być bezproblemowe w czyszczeniu. Nad kuchenną wyspą świetnie sprawdzają się modele z kloszami szklanymi, metalowymi o matowym wykończeniu oraz wykonanymi z jakościowych tworzyw sztucznych. Za to jasne, materiałowe abażury i różne, błyszczące powierzchnie raczej nie odwdzięczą się praktycznością.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter