×

Jak wybrać klimatyzator do ogrzewania? Sprzęt i zasady

Jak wybrać klimatyzator do ogrzewania? Sprzęt i zasady

Zdecydowana większość z nas kojarzy klimatyzację z upalnym latem i możliwością przyjemnego ochłodzenia powietrza w dowolnym pomieszczeniu, ale nie każdy wie, że proces ten można odwrócić! Mało tego, dobrze wybrany klimatyzator do ogrzewania powietrza świetnie sprawdzi się przed i zaraz po sezonie grzewczym, kiedy wciąż jeszcze w mieszkaniu czy biurze jest chłodno i od czasu do czasu chce się jednak tę przestrzeń ocieplić.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator do ogrzewania?

W Polsce wykorzystanie klimatyzatorów do ogrzewania zamiast chłodzenia pomieszczeń, wciąż jeszcze nie jest szeroko znane, dlatego wiedząc, że taka opcja istnieje, trzeba sie dobrze przyjrzeć sprzętom dostępnym w sklepach. To ważne, bo dobrze dobrany klimatyzator pozwoli przynieść znaczne oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń, a w dzisiejszych czasach ma to bardzo duże znaczenie. Od czego zacząć ogrzewanie klimatyzacją i jak kupić właściwy sprzęt?

Krok po kroku

  • Sprawdź, czy klimatyzator wykorzystuje pompę ciepła typu powietrze-powietrze, działając jednocześnie w systemie odwrotnym do procesu chłodzenia. Taka informacja na pewno pojawi się w opisie klimatyzatora. Specjalny zawór zmiany kierunku przepływania czynnika chłodniczego pozwoli tu właśnie na ogrzanie pomieszczenia, a nie zmniejszenie jego temperatury.
  • Upewnij się, czy uruchamianie sprzętu działa szybko i intuicyjnie tak, żebyś nie musiał spędzać nad tą czynnością kilku godzin
  • Przeczytaj w opisie urządzenia czy sprawnie ogrzewa ono większe powierzchnie czy może przeznaczone jest do mniejszych pomieszczeń. Unikniesz w ten sposob rozczarowania już po zakupie i podłączeniu klimatyzatora.
  • Sprawdź wysokość współczynnika SCOP/COP – im wyższy, tym lepiej będzie grzał. Przykład: COP 4 to produkcja energii cztery razy większa niż jej pobór!
  • Dobrze jest również sprawdzić zużycie prądu w kWh, tak by mieć pewność optymalnej wydajności urządzenia.
  • Przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na podtrzymywanie temperatury zabezpieczające rury, funkcję automatycznego restartu oraz sterowanie np. za pomoca pilota, czy modnych ostatnio aplikacji.

Klasy efektywności energetycznej:

A+++ SEER ≥ 8,50 SCOP ≥ 5,10
A++ 6,10 ≤ SEER < 8,50 4,60 ≤ SCOP < 5,10
A+ 5,60 ≤ SEER < 6,10 4,00 ≤ SCOP < 4,60
A 5,10 ≤ SEER < 5,60 3,40 ≤ SCOP 4,00

Pamiętaj: klimatyzatory z funkcją grzania stosuje się raczej jako uzupełnienie podstawowego źródła ciepła, głównie w okresach przejściowych, a nie jako jedyny i główny sposób ogrzewania.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter