Jak wybrać zlew granitowy?
Zlewozmywaki granitowe cieszą się dużą, a nawet coraz większą popularnością. Z pewnością jest to spowodowane faktem, że poprzez swój oryginalny, elegancki wygląd, nadają fajny, niepowtarzalny i nowoczesny styl całej kuchni. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku, gdy posiadamy kuchnię otwartą na salon i przebywający w nim goście, chcąc nie chcąc, są skazani na podziwianie jej wnętrza. Oczywiście, aby taki zlew odpowiednio się prezentował, należałoby zlikwidować zalegające w nim brudne gary, ale to już zupełnie inna bajka. Faktem jest natomiast, że zlewozmywaki granitowe prezentują bardzo ciekawe formy i stylistykę, dzięki czemu możemy puścić wodze fantazji i zaprojektować sobie kuchnię tak ładną, że nawet zmywanie naczyń będzie w niej przyjemnością. No dobra, z tą przyjemnością, to może jest lekka przesada. Ale dobrze dobrany, oryginalny sprzęt kuchenny może spowodować, że kuchnia będzie tak urocza, że nie będziemy chcieli jej zagracać i łatwiej będzie nam się zmobilizować, aby utrzymać ją w czystości. Zanim zdecydujemy się na zakup zlewozmywaka granitowego, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
Po pierwsze, z czego dokładnie zrobiony jest dany zlewozmywak?
To, że coś nazywa się zlewem granitowym, nie zawsze oznacza, że jest wykonane z granitu. Zaskoczeni? Faktem jest, że „zlewozmywak granitowy” to nazwa potoczna, pewne uproszczenie lub skrót myślowy. Podobnie, jak sreberko na czekoladzie nie jest zrobione ze srebra, a szkoda 🙂 W rzeczywistości, zlewozmywaki wykonane z naturalnego kamienia są bardzo drogie. Z drugiej strony, są również estetyczne i bardzo trwałe i wielu ludzi chętnie by je nabyło, gdyby nie zaporowa cena. I tu właśnie powstała luka na rynku, którą wypełniły zlewozmywaki kompozytowe, wykonane z materiałów maturalnych, imitujących granit. Są to materiały różnego rodzaju, najczęściej opatentowane przez producenta i noszące nazwę z nim związaną: na przykład firma TEKA oferuje nam dwie możliwości: tegranit – materiał stanowiący połączenie naturalnego kwarcu oraz akrylu, w proporcjach 80% do 20% i graniteka, o tym samym składzie, ale w proporcjach 70% do 30%. W obu przypadkach materiały kompozytowe posiadają trwałość i estetykę porównywalną do kamienia naturalnego, a są od niego zdecydowanie tańsze oraz oferują znacznie szerszą gamę kolorów niż ta, którą wymyśliła natura.
Po drugie, ważne, aby wszystko szło gładko
Utrzymywanie zlewozmywaka w czystości również. Najnowsze technologie, stosowane do produkcji materiałów kompozytowych umożliwiają otrzymanie naprawdę gładkiej powierzchni. Ma to nie tylko podnosić walory estetyczne naszego zlewu, ale przede wszystkim ułatwiać nam utrzymanie go w czystości. Nie ma bowiem nic bardziej irytującego, niż chropowata powierzchnia zlewu, na którą, jak nazwa wskazuje, wylewamy resztki tłuszczu, zupy, czy innego sosu i która pięknie przechwytuje nam te wszystkie zanieczyszczenia i za nic w świecie nie chce ich oddać bez intensywnego szorowania. Oczywiście, może są na świecie ambitne istoty w stylu Perfekcyjnej Pani Domu, których życiowym powołaniem jest bieganie ze szczotką i szorowanie, ale nie mówmy tu o patologicznych przypadkach.
Po trzecie, kształt i styl
Tak zwany zwykły, a więc tradycyjny zlewozmywak, jest biały, emaliowany i posiada dwie identyczne, prostokątne komory. Klasyka, czy nuda? Na szczęście, czasy, gdy wszyscy mieli identyczne, białe zlewozmywaki w kuchni, w łazience pralki Franie i meblościankę w pokoju, należą już do przeszłości. Dzisiaj możemy sobie zakupić zlewozmywak dokładnie dopasowany do naszych potrzeb i własnego widzimisię, a także do rozmiarów naszej kuchni. W końcu, kto powiedział, że potrzebujemy dwóch dużych komór? Tym bardziej, jeśli mamy zmywarkę? A może lepszym rozwiązaniem będzie jedna duża komora i druga mniejsza, służąca tylko do płukania owoców? Albo w ogóle jedna komora i to okrągła, bo będzie nam pasować do wzorków na meblach, w dodatku niebieska, bo to ulubiony kolor naszego kota? A co, jak szaleć to szaleć 🙂
Opublikuj komentarz