×

Jak wygląda praca architekta wnętrz?

Jak wygląda praca architekta wnętrz?

office-1078869_1280Projektowanie wnętrz, a także projektowanie ogrodów wygląda bardzo podobnie. Różnica w sposobie pracy architekta wynika przede wszystkim z przedmiotu zlecenia – gdyż inaczej projektuje się wnętrza komercyjne czy przestrzenie publiczne, a jeszcze inaczej wnętrza i ogrody prywatne.

Jaki jest pierwszy etap pracy?

Pierwszym etapem pracy architekta jest zebranie informacji od zamawiającego. Na tym etapie architekt powinien dowiedzieć się co będzie przedmiotem jego pracy (dom prywatny, mieszkanie w bloku, czy wnętrze komercyjne). Następnie określa się funkcje danych pomieszczeń, niezwykle ważny na tym etapie jest plan całego pomieszczenia, z uwzględnieniem ścian nośnych oraz działowych. Zadaniem architekta jest przygotowanie całkowicie nowej koncepcji aranżowanej przestrzeni, z uwzględnieniem preferowanego przez zamawiającego stylu aranżacji.

Dzięki tym informacjom architekt wnętrz będzie w stanie przygotować odpowiedni projekt, który przedstawiać będzie nowe rozstawienie elementów we wnętrzu. Projekt ten wykonuje się na planie rzutu. Na tym etapie niezwykle istotne są konsultacje, gdyż kolejnym etapem jest wykonanie projektu koncepcyjnego, a więc wizualizacji. Niektórzy architekci przedstawiają kilka propozycji, inni zaś zgadzają się na wielokrotne poprawki.

Kolejny etap to projekt koncepcyjny

Jest to najciekawszy i najdłużej oczekiwany etap przez inwestora, gdyż w tym miejscu architekt wnętrz przedstawia wizualizację pomieszczeń. Ostateczny kształt projektu wynika przede wszystkim z syntezy wiedzy, jaką udało się zebrać na etapie pierwszym. Im bardziej zainteresowani będą zaangażowani w projekt, tym precyzyjniejszą wizualizację dostaną. Na tym etapie architekt przygotowuje spis zaproponowanych materiałów i elementów oraz rozwiązań dekoracyjnych.

Ostatni etap – realizacja

Ostatnim etapem jest opracowanie całości dokumentacji, która określać będzie sposób przeprowadzenia wszelkich prac remontowych czy wykończeniowych. Określa wymiary wszelkich elementów (mebli, obrazów, witryn, itp.) oraz ich rozmieszczenie. Dokumentacja powinna również zawierać stosowny kosztorys, dzięki czemu inwestor jeszcze przed podjęciem decyzji o pracach jest informowany o ewentualnych kosztach.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.