×

Jak wykorzystać blaty dębowe do eleganckiej aranżacji wnętrz?

Jak wykorzystać blaty dębowe do eleganckiej aranżacji wnętrz?


Jak dobrać meble kuchenne do drewnianej podłogi? Kuchnia to pomieszczenie, w którym najczęściej spędzamy najwięcej czasu, więc chcemy, by była równocześnie funkcjonalna, elegancka i przytulna. Nie jest to trudne do osiągnięcia, ale pod warunkiem, że cała aranżacja zostanie dokładnie przemyślana.

Trzeba pamiętać, że charakter kuchni musi być zgodny z charakterem pozostałych pomieszczeń, jeżeli preferujemy styl minimalistyczny, to także kuchnia powinna być w nim utrzymana. Mieszkanie lub dom będą wtedy stanowić jednolitą całość. Zaaranżowanie kuchni nie jest sprawą prostą, trzeba pamiętać, że w jej obrębie znajduje się kilka sfer, które należy uwzględnić. Najważniejsze z nich to: – przechowywanie, – część robocza, – gotowanie, – spożywanie. Najlepszym sposobem na zaaranżowanie kuchni jest zastosowanie zasady „złotego trójkąta”. Dzięki temu urządzenie kuchni będzie ergonomiczne i zaoszczędzi nam zbędnego przemieszczania się między poszczególnymi strefami.

Zgodnie z tą zasadą najbliżej wejścia do kuchni powinna znajdować się strefa przechowywania, czyli szafki i lodówka. Dzięki temu przyniesione zakupy szybko posegregujemy i schowamy w wyznaczonych miejscach. Kolejna strefa, to strefa zmywania, w której znajdzie się zlew, zmywarka i suszarka na naczynia. Ostatnią strefą jest strefa gotowania z płytą grzewczą i piekarnikiem. Wszystkie strefy powinny być połączone blatem roboczym, który znacznie ułatwi przygotowanie wszystkich posiłków. Po drugiej stronie ciągu roboczego można ustawić stół i krzesła do spożywania posiłków. Jakie meble kuchenne do drewnianej podłogi?

Jeszcze kilkanaście lat temu w kuchniach dominowały podłogi wyłożone płytkami ceramicznymi. Nowoczesne technologie zabezpieczające drewno przed działaniem wilgoci sprawiły, że to właśnie podłogi drewniane dominują obecnie w nowoczesnych aranżacjach. Drewno sprawia, że pomieszczenia są eleganckie i równocześnie przytulne, nadaje im odpowiedni, przyjazny klimat. Podłoga w kuchni może być wykonana z parkietu, desek lub paneli. Lepiej wybierać drewno w jaśniejszych kolorach, zwłaszcza w kuchniach małych, jasne drewno optycznie zwiększa powierzchnię. Do drewnianej podłogi w zasadzie pasują wszystkie meble kuchenne, ale trzeba zwrócić uwagę na zdobienia frontów i ich kolorystykę. Wiele osób stosuje tutaj zasadę kontrastu. Ciemniejsza podłoga, to fronty jasne, jasna podłoga, to fronty mogą być ciemniejsze.

Znacznie większą uwagę należy zwrócić na odpowiedni dobór blatów. Najlepiej prezentują się drewniane blaty w kolorze podłogi, kompozycyjnie będą stanowić jednolitą całość. Wiele osób obawia się, że blaty drewniane są nietrwałe, widać na nich wszystkie zarysowania i szybko zmieniają swój kolor pod wpływem wilgoci. Nic bardziej mylnego. Dobrej jakości blaty drewniane odporne są na uszkodzenia mechaniczne, bez żadnych obaw można na nich kroić produkty, ubijać mięso. Nie przyjmują także wilgoci, wystarczy tylko co jakiś czas przetrzeć je specjalnym olejowoskiem. Do codziennego utrzymania czystości wystarczy tylko wilgotna szmatka. Drewniane blaty kuchenne mają to do siebie, że są uniwersalne, będą doskonale współgrały nawet z podłogami wykończonymi płytkami ceramicznymi, dzięki nim kuchnia stanie się bardziej przytulna.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter