×

Jak zaaranżować wnętrze w stylu japońskim?

Jak zaaranżować wnętrze w stylu japońskim?

Jeżeli należysz do entuzjastów kultury azjatyckiej, a konkretnie Japonii, z pewnością bliski jest Ci styl japoński. Jego wyróżnikiem jest minimalizm i prostota w urządzaniu wnętrz, harmonia oraz nawiązania do natury.

Aby urządzić pomieszczenie lub całe mieszkanie w stylu japońskim, lub choćby nawiązujące do orientalnych wnętrz, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na detale, które decydują o charakterze zaaranżowanego pokoju czy domu. Wśród nich szczególne miejsce zajmują akcesoria do herbaty, w tym japoński komplet do herbaty.

Herbata – sercem życia Japończyków

Herbata nierozerwalnie wiąże się ze stylem życia Japończyków i stanowi dla nich szczególną wartość. Ceremoniał jej picia to element tradycji japońskiej kultywowany od wieków. Dlatego aranżując pomieszczenia inspirowane tym dalekowschodnim krajem, nie wolno nam zapomnieć o zaprojektowaniu miejsca, w którym będziemy mogli oddawać się konsumpcji tego szlachetnego napoju. Wystarczy niski i prosty stolik oraz wolna przestrzeń wokół niego, na której będziemy mogli się wygodnie usadowić. Oczywiście kolejnym elementem jest dobór odpowiedniego serwisu do podawania senchy, matchy lub innego gatunku szlachetnego napoju. Japoński komplet do herbaty zdobiony orientalnymi wzorami będzie nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, ale przede wszystkim dekoracyjnym dopełnieniem wnętrza.

Otwarte wnętrza, kolory natury i minimalizm

Japońskie wnętrza są zwykle utrzymane w kolorystyce nawiązującej do natury, stąd w pomieszczeniach nie brak barw ziemi oraz kolorów symbolizujących życie i energię, czyli czerni i czerwieni, często spotyka się również biel. Ponadto Japończycy w aranżacji wnętrz nie stronią od odcieni fioletu i purpury, które według nich posiadają moc pobudzania do działania, jak również są związane z odzyskiwaniem sił i woli do walki.

Jeśli chodzi o materiały, jakie wpiszą się w aranżację pomieszczeń w stylu Kraju Kwitnącej Wiśni, to powinniśmy skierować się ku naturze, podobnie jak w przypadku kolorystyki. Mile widziane będzie zarówno drewno i bambus, jak i trawa morska oraz papier. Część z tych materiałów możemy wprowadzić do wnętrza pod postacią dodatków

Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar i raczej minimalistycznie podejść do kwestii tak stosowania poszczególnych materiałów, jak i barw. Zachowując przy tym równowagę, jakiej doskonałym przedstawieniem jest znak yin yang.

Projektując mieszkanie, w którym mają dominować akcenty japońskie, należy skupić się także na detalach. Wpasują się tutaj m.in. naczynia ceramiczne do sushi, japońskie komplety do herbaty, delikatne ozdoby bambusowe czy drzewka bonsai.

Kwintesencją stylu japońskiego jest minimalizm dekoracyjny, funkcjonalność, styl inspirowany naturą oraz dążenie do całkowitej harmonii. Chcąc urządzić wnętrza w stylistyce rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, powinniśmy na każdym kroku mieć na uwadze te cztery czynniki.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.