×

Jak zamontować wykładzinę?

Jak zamontować wykładzinę?


Montaż wykładziny – na tyle prosty, że można zrobić to samemu.

Co potrzebujemy, aby zamontować wykładzinę dywanową?
Jedyne co musimy mieć to taśma dwustronna, nuż do cięcia wykładzin, a także chęć do pracy. Cały montaż wykładzin odbywa się w sposób prosty, jednak wymaga dużej ilości poświęconego czasu. Sporą zaletą samodzielnego montażu wykładziny, jest to, iż zaoszczędzimy trochę pieniędzy na zatrudnianiu fachowca, a także odczujemy dumę i radość z wykonanej samodzielnie pracy.

Przed zakupem wykładziny:

Bardzo skrupulatnie zmierz całe pomieszczenie, w jakim planujesz położyć wykładzinę. Weź pod uwagę także wymiary wszelkich ukośnych ścian czy wnęk. Jeśli dasz radę, zakup wykładzinę o takiej samej szerokości jak pomieszczenie, wtedy nie zajdzie konieczność robienia łączeń i sztukowań, co jest raczej trudną rzeczą i nieraz może popsuć wygląd całego podłoża. Do każdego zmierzonego wymiaru dodaj na wszelki wypadek około 15 centymetrów.

Klejenie wykładziny z użyciem taśmy

Jeśli zdecydowałeś się na kładzenie wykładziny z wykorzystaniem taśmy, to masz dwie opcje. Jedna z nich to taśma dwustronnie klejąca, a druga to taśma samoprzylepne, mająca rzep. Miej na uwadze to, iż taśma z rzepem przydaje się tylko, gdy spód nasze wykładziny wykonany jest z włókniny czy filcu.

1. Mierzenie i wycinanie wykładziny

Wyciętą wcześniej wykładzinę, do wymierzonego rozmiaru pomieszczenia, kładziemy na podłodze. Następnie z użyciem specjalnego noża do wykładzin, odcinamy jej zbędne boki, zostawiamy boki od ściany na ok. pół centymetra.

2. Dopasowywanie ją w trudne miejsca

Istnieją miejsca, w których będzie nam ciężko ją dopasować, na przykład przy ościeżnicy dlatego musimy do tego użyć odpowiedniego noża, który posiada ostrze haczykowe.

3. Klejenie taśmy dwustronnej do podłoża

Zwijamy naszą dopasowaną już do wielkości pomieszczenia wykładzinę i przenosimy w inne miejsce, aby nam nie przeszkadzała. Następnie przyklejamy taśmę dwustronną, nie usuwając jednak z niej zabezpieczającego papieru. Pasy taśmy powinny znajdować się wzdłuż ścian, a także muszą przebiegać przez cały środek podłogi. Powinniśmy także umieścić między nimi jeszcze trochę krótszych pasków, które dodatkowo zabezpieczą wykładzinę dywanową przed zwijaniem się. Po nałożeniu taśmy rozwijamy znowu wykładzinę, wyrównujemy ją względem podłoża i ścian z następnie zwijamy do połowy.

4. Klejenie wykładziny dywanowej

Zrywamy papier ochronny z taśmy, powoli rozwijamy wykładzinę i dociskamy do ziemi, cały czas ją gładząc. Tak samo robimy z pozostałą jej częścią.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • MySpace
  • Twitter

Opublikuj komentarz

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.